Aktualności
Opowieści o historii regionu

Opowieści o historii regionu

W Międzyrzecu Podlaskim realizowany jest projekt pn. Matecznik - sieć animatorów tradycji Południowego Podlasia.

Jego inicjatorką jest Angelika Magier, stypendystka ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Na co dzień pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury. Jest etnomuzykologiem i regionalistką. W 2019 r. została stypendystką ministra kultury, realizując projekt pt. „Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną bagnoszy i bojarów międzyrzeckich”. Oprócz tego jest autorką podcastu ,,Bojarze Międzyrzeccy. Historia i kultura” oraz trasy geocachingowej, polegającej na szukaniu ukrytych skrytek, o lokalnych wydarzeniach historycznych.

 

Nie tylko tradycje

Projekt ,,Matecznik” ma charakter edukacyjny, a jego głównym założeniem jest przekazywanie dzieciom i młodzieży rzetelnych informacji na temat regionu, w którym mieszkają.

Pierwszy etap projektu polegał na poszukiwaniu informacji i opracowywaniu materiałów. Oceniła je Weronika Grozdew-Kołacińska z Instytutu Sztuki PAN i Uniwersytetu Warszawskiego. We wrześniu rozpoczął się drugi etap, który polega na warsztatach dla nauczycieli i wszystkich osób zainteresowanych tematami związanymi z historią i miejscowym folklorem. A. Magier odwiedza także pobliskie placówki oświatowe z autorskimi warsztatami dla dzieci i młodzieży. – O historii trzeba mówić i ją pielęgnować – podkreśla inicjatorka projektu. – Zauważyłam, że ciężko jest znaleźć jakiekolwiek informacje o południowym Podlasiu, a przecież mamy swoje piękne historie, tradycje i stroje. Ziarenko zainteresowania tym tematem zasiała we mnie babcia. Zawsze w długie jesienne i zimowe wieczory, kiedy wykonała wszystkie swoje obowiązki, opowiadała mi historie naszego regionu – zdradza A. Magier.

Podczas warsztatów prowadzonych przez inicjatorkę ,,Matecznika” dzieci dowiadują się, w jakich strojach chodzono 100 lat temu. Poznają tajniki powstawania i barwienia tkanin, dowiadują się, czym różnił się ubiór damski lub męski w zależności od pory roku czy wydarzeń. Są to nie tylko spotkania pełne wiedzy, ale też doświadczeń sensorycznych.

 

Z miejską legendą

Każde spotkanie zakończone jest czytaniem miejskiej legendy ,,Czarna róża” autorstwa Krystyny i Ryszarda Kornackich. Opowiada ona o Czesławie Goławskim, pochodzącym z Międzyrzec Podlaskiego ogrodniku, który wyhodował czarną różę. – To prawdziwa historia. Za naturalne uzyskanie takiego kolory kwiatu odpowiadał dąb, na którym została posadzona zaszczepka róży. Do Międzyrzeca zjeżdżano z całego kraju i świata, aby zobaczyć tę niezwykłą roślinę. Opowiadając dzieciom tę historię, pragnę pobudzić w nich wiarę we własne możliwości i chęć do działania – opowiada A. Magier.

Nazwa projektu nawiązuje do miejsca lub osób, do których się wraca. – Pragnę, aby nawet po jego zakończeniu zainteresowanie folklorem i historią było czymś, do czego będzie się wracać. Bardzo dbam o wartość merytoryczną przedsięwzięcia. Chcę budować u najmłodszych wiedzę o tożsamości lokalnej i wspierać osoby, które chcą opowiadać o lokalnej tradycji, ale brakuje im odpowiedniej wiedzy i materiałów – podsumowuje inicjatorka projektu.

Magdalena Frydrychowska