Rozmaitości
Źródło: MORGUEFILE
Źródło: MORGUEFILE

Orchidee na pokaz

Storczyki to piękne kwiaty, dlatego są najczęściej wybierane na prezent. Ale pielęgnacja wcale nie należy do łatwych. Aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknem, warto poznać kilka zasad.

Do najłatwiejszych w uprawie należą: Phalaenopsis, Dendronobium, Miltonia, Cymbidum i Oncidium. Najważniejsza decyzja to wybór miejsca, w którym stanie kwiat. Storczyki są roślinami tropikalnymi i wymagają dużej wilgotności powietrza – w granicach 60-80%, podczas gdy w mieszkaniach wynosi ona 30-40%. Dlatego należy unikać okolic grzejników, które – zwłaszcza zimą – wysuszają powietrze. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie storczyków pośród innych kwiatów. Światło powinno być rozproszone; jego niedostateczna ilość przejawia się brakiem kwitnienia i wydłużaniem się liści. Niektórzy trzymają storczyki cały czas w wodzie, jednak fachowcy zalecają, by podlewać je po całkowitym wyschnięciu podłoża, najczęściej co 1-2 tygodnie – bardzo obficie, pozwalając, aby nadmiar wody odciekł. Cechą nadmiernego podlewania są wiotkie liście i gnicie systemu korzeniowego.

Gdzie uciąć?

Największym dylematem jest przycinanie pędów storczyka po przekwitnięciu. Zdolność do powielania kwitnienia na jednej łodydze mają jedynie gatunki storczyków z rodzaju Paphiopedilum. W ich przypadku po opadnięciu jednego kwiata rozkwita następny. Gatunki te kwitną dzięki temu na okrągło przez cały rok. W przypadku popularnych parapetowych mieszańców z rodzaju Phalaenopsis przycinanie nie jest potrzebne. Jeżeli roślina zechce przedłużyć kwitnienie, wykorzystuje najczęściej wyżej umieszczone pączki. W innym wypadku pęd uschnie i należy go w całości wyciąć.

Płaczące łodygi

Warto jeszcze wspomnieć o zjawisku gutacji u storczyków. Zjawisko to zwane jest „płaczem roślin” i objawia się wydzielaniem lepkich kropelek na brzegach liści. Krople te powstają, gdy nagromadzi się zbyt duża ilość wody i soli mineralnych w roślinie. To naturalny proces wydalania nadmiaru wody i soli z organizmu storczyka. Dodatkowo rośliny kuszą w ten sposób owady zapylające ich kwiaty.

JAG