Aktualności
Organista uhonorowany

Organista uhonorowany

28 maja w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej odznaczeniem Benemerenti uhonorowano Leona Głuchowskiego.  

Pan Leon przez wiele lat posługiwał jako katecheta i organista w parafiach diecezji siedleckiej: m.in. w Wojcieszkowie, Wiśniewie i – najdłużej, od 1969 r. – w bialskiej parafii Narodzenia NMP. Jest również autorem ok. 50 pieśni o tematyce religijnej. Pierwszy – „Alleluja, habemus papam” – napisał w 1978 r., po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża. Wydał też cztery śpiewniki, w których – oprócz pieśni religijnych śpiewanych w kościołach naszej diecezji – znalazły się także te skomponowane przez niego.

– Nie tworzyłem z myślą o koncertach, ale o katechezie. Chciałem wyśpiewać Dobrą Nowinę i chyba mi się to udało – powiedział, wypowiadając się do artykułu, jaki ukazał się w „Echu Katolickim” (51-52/2021), napisanego po przyznaniu mu przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej nagrody „Zwiastun Dobrej Nowiny”.

L. Głuchowski jest wielkim pasjonatem dzielenia się z innymi ludźmi dobrem, jakie niesie ze sobą muzyka. Po przejściu na emeryturę w 2005 r. założył grupę muzyczną seniorów Ave, z którą niestrudzenie koncertuje w całej Polsce. Przede wszystkim – co podkreślają ludzie znający go – potrafi się dzielić pozytywnym spojrzeniem na świat i „dobrą energią”.

Gratulując odznaczenia przyznawanego za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego, życzymy wielu jeszcze lat twórczego życia.