Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Organowe centrum Europy

Choć Siedlce to miasto bez większych tradycji muzycznych, to właśnie tutaj zjeżdżają z całej Europy miłośnicy muzyki organowej. Organy Wagnera, które po latach prac zostały odrestaurowane i oddane do użytku, przyciągają nie tylko znawców, ale i miłośników brzmienia tego instrumentu.

Rok 2011 był dla fanów organów niezwykle intensywny i wyjątkowy – po wiosennym cyklu Wieczorów Muzycznych przy organach Wagnera w grudniu zakończyły się wsparte przez Samorząd Województwa Mazowieckiego IV Międzynarodowe Spotkania Organowe Mazowsze 2011. Zorganizowanie ich było możliwe dzięki przeprowadzonej w latach 2008-2010 konserwacji organów Wagnera. – To była spektakularna akcja, o zasięgu międzynarodowym, gdyż odnaleziony instrument okazał się unikatowym w skali europejskiej – mówi Małgorzeata Trzaskalik-Wyrwa z komisji muzycznej siedleckiej kurii, prezes stowarzyszenia Pro Musica Organa. – W nadzór nad pracami włączyli się najlepsi organolodzy z Niemiec – podkreśla.

Podwójne zwieńczenie

Po zakończeniu prac siedlecka kuria i stowarzyszenie postanowiły zorganizować spotkanie, podczas którego byłaby możliwość zaprezentowania efektów końcowych prac. Miało ono też być okazją do wymiany doświadczeń, nie tylko w kwestii organów Joachima Wagnera. – Narodził się pomysł międzynarodowej konferencji „Joachim Wagner – barokowy organmistrz współczesnego pogranicza Polski i Niemiec” – wspomina M. Trzaskalik-Wyrwa. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł