Kultura
Źródło: AWAS
Źródło: AWAS

Orkiestra, która podbija serca

Koncertem w pałacu Potockich rewelacyjna Międzyszkolna Kameralna Orkiestra Akordeonowa „Arti Sentemo” z radzynia Podlaskiego pod dyrekcją Zbigniewa Czuryły podsumowała rok pracy. A był to czas bardzo pracowity i pełen sukcesów.

„Klasyczna awangarda”, „abstrakcja i tajemnica”, „brama do świata duchowego” - takie określenia padały podczas rozmowy o obrazach reprezentujących kierunek w malarstwie określany jako abstrakcja geometryczna.


Radzyńscy melomani, w szczególności sympatycy młodego zespołu, zjawili się tak licznie, że sala nie mogła pomieścić wszystkich chętnych. Na koncert, który odbył się 6 lipca, przybyli m.in.: poseł Jerzy Rębek, starosta Lucjan Kotwica, podsekretarz stanu w MEN Tadeusz Sławecki, wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego Zygmunt Pietrzak oraz proboszcz parafii pw. św. Trójcy ks. kan. Andrzej Kieliszek.

Jak przypomniała Ewa Zagórska w słowie wprowadzającym, „Arti Sentemo” wprawdzie działa dopiero od półtora roku, ale ma już na swoim koncie ważne występy i znaczące sukcesy na konkursach międzynarodowych. Na XIII Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej Koszalin 2013 grupa została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność i jako jedyna zagrała na bis. Na początku kwietnia zespół zdobył drugie miejsce w „Concertina 2014” – Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku. Kolejny sukces przyszedł pod koniec kwietnia. Na międzynarodowym konkursie akordeonowym w Sanoku orkiestra ponownie zajęła drugie miejsce, a akordeoniści: Mateusz Golonka, Mateusz Głowniak oraz Adam Dudek zdobyli indywidualne wyróżnienia. Orkiestra „Arti Sentemo” również podczas majowego występu w ramach Nałęczowskiej Sceny Młodych Talentów Juvenilia podbiła serca publiczności, otrzymując w nagrodę gromkie brawa. – „Arti Sentemo” to szeroki repertuar, piękno, subtelność, wysoka kultura muzyczna – przytaczała opinie o orkiestrze E. Zagórka. Pomysłodawca, twórca i dyrygent orkiestry Zbigniew Czuryło dziękował nie tylko uczniom, ale także wspierającym ich rodzicom, którzy wkładają wiele wysiłku, by młodzi muzycy mogli odnosić sukcesy. – Wszyscy czujemy się jak jeden muzyczny organizm – podsumował kierownik orkiestry.

Anna Wasak