Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Osiemnasta bitwa w dziejach świata

Dzień 15 sierpnia dla Polaków ma znaczenie szczególne. Właśnie wtedy obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Wojska Polskiego. O 15 sierpnia warto też pamiętać z innego powodu.

Tego dnia wchodzi na Jasną Górę tysiące pielgrzymów z całego kraju. Zatem powodów do świętowania jest dużo. Tylko czy my, Polacy, potrafimy uszanować ten dzień? Wielu z pewnością tak, choć nie wszyscy.

W naszej historii 15 sierpnia kojarzy się przede wszystkim z zatrzymaniem bolszewików na przedpolach Warszawy. Była to jedna z najważniejszych batalii w dziejach nowożytnej Europy. Dlaczego do niej doszło?

Geneza

W wyniku rewolucji październikowej władzę w Rosji przejęli zwolennicy Lenina, zwani bolszewikami. Byli to komuniści z krwi i kości, którzy nie zawahali się zamordować ostatniego cara Mikołaja II wraz z rodziną.

Najważniejszym celem Lenina stało się przeniesienie rewolucji poza granice Rosji. Pod koniec 1918 r. bolszewicy zajęli Litwę i Białoruś. Mordowano wszystkich, którzy sprzeciwiali się bolszewickim rządom, a w szczególności Polaków. Nic więc dziwnego, że zgrupowane na froncie litewsko-białoruskim wojska polskie rozpoczęły przeciwko komunistom ofensywę. ...

Marcin Gomółka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł