Oszczędność czasu i mniejsze kolejki
Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa informatyzacja. E-usługi są tego doskonałym przykładem. Dzięki nim możemy załatwić wiele spraw, nie wychodząc z domu. Jeśli jeszcze dodamy do tego e-usługi medyczne, to możemy mówić o podwójnym sukcesie. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla tych schorowanych mieszkańców naszego województwa, którzy nie zawsze są w stanie dotrzeć do szpitala, by załatwić różne formalności.
– Teraz będą mogli – przez komputer z dostępem do internetu – np. zapisać się do lekarza – powiedziała wicemarszałek Ewa Janina Orzełowska w siedleckiej delegaturze urzędu województwa marszałkowskiego, gdzie 7 lipca podpisano umowę.
Rejestracja przez internet
Celem projektu jest uruchomienie systemu informacyjnego, który poprawi poziom obsługi pacjentów i zwiększy dostępność do elektronicznej dokumentacji medycznej. Dzięki temu pacjenci będą mieli możliwość założenia indywidualnego konta pozwalającego na skorzystanie z informacji na temat stanu zdrowia, historii choroby, wyników badań, zaleconych leków czy umówionych wizyt. Potrzebny będzie tylko dostęp do internetu. Z każdego miejsca i o każdej godzinie pacjenci będą mogli skorzystać ze swoich danych medycznych, a także zapisać się na wizytę dzięki e-rejestracji. Do systemu można zalogować się także z urządzeń mobilnych (tabletów, smartfonów). Dla pacjentów oznacza to duże udogodnienie i oszczędność czasu. Dzięki usłudze nie będzie potrzeby osobistego stawiania się w placówce, np. w celu rejestracji na wizytę, odebrania skierowania czy wyników badań.
– Nasz szpital stara się być innowacyjny i nowoczesny. Takie są oczekiwania pacjentów, ale także potrzeby zarządzających i personelu, ponieważ otwarcie na e-usługi ułatwia komunikację i usprawnia działanie placówki. Pieniądze, które szpital pozyskał na informatyzację, to dobrze zainwestowane środki, które pozwolą zmieniać nasze świadczenia na nowoczesne e-usługi. Jesteśmy przekonani, że realizacja zamierzeń projektu w połączeniu z już dokonanymi zmianami odmieni naszą placówkę i postawi ją w szeregu najbardziej zinformatyzowanych szpitali w województwie mazowieckim – podkreślił Marcin Kulicki, prezes zarządu szpitala wojewódzkiego.
Wirtualny spacer po szpitalu
Pacjenci odwiedzający placówkę będą mogli także udać się na wirtualny spacer po szpitalu. Niebawem staną w nim kioski informacyjne z ekranem dotykowym. Podobne można znaleźć w dużych galeriach handlowych czy niektórych instytucjach publicznych. Korzystający z infokiosku będą mogli uzyskać najważniejsze informacje o szpitalu, a także – dzięki opcji wirtualnej nawigacji – zapoznać się z topografią obiektu. – Wybierając się np. na badania, pacjent będzie wiedział, gdzie znajduje się dany gabinet – tłumaczył M. Kulicki. W ramach projektu przewidziano zakup sprzętu komputerowego i sieciowego pozwalającego na jego realizację, np. komputery typu all-in-one, monitory i laptopy ze stacjami dokującymi. Z inwestycji sfinansowane zostanie także niezbędne oprogramowanie biurowe i antywirusowe.
Finansowanie projektu
Całkowita wartość projektu wynosi ponad 7,7 mln zł, z czego blisko 6,2 mln zł pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej. Pozostałe koszty zostaną pokryte ze środków samorządu województwa mazowieckiego i środków własnych spółki. Realizacja projektu na rozwój e-usług stanowi uzupełnienie i kontynuację działań dokonanych w ramach jednego z kluczowych projektów samorządu województwa mazowieckiego „E-zdrowie dla Mazowsza”. E-usługi w siedleckim szpitalu wojewódzkim ruszą pod koniec przyszłego roku. Z efektów projektu skorzystają również pacjenci szpitala miejskiego w Siedlcach, a także szpitali w Łosicach i Rudce.
HAH