Otoczyć Polskę modlitwą
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę (KR) to dzieło młode, choć ideowo nawiązujące do wspólnotowej modlitwy różańcowej, na przestrzeni wieków podejmowanej na całym świecie wielokrotnie - z dobrym skutkiem. Zainicjowana przez Marcina Dybowskiego, rozpoczęta została w czerwcu 2011 r. w Warszawie.
Od samego początku poparli ją, czynnie się włączając, m.in. ks. prymas senior kard. Józef Glemp, kard. Henryk Gulbinowicz, abp Andrzej Dzięga, abp Wacław Depo, bp Stanisław Stefanek. Do dzisiaj – co odnotowano na stronie internetowej www.krucjatarozancowazaojczyzne.pl – do dzieła przystąpiło prawie 126 tys. Polaków.
Dobrowolna deklaracja Krucjaty Różańcowej to zobowiązanie do codziennej modlitwy, co najmniej jedną dziesiątką różańca, z intencją: „Z Maryją Królową Polski modlimy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu”.
Gotowość modlitwy obejmującej wszystkie narodowe sprawy członkowie KR wyrażają uczestnictwem w czuwaniach na Jasnej Górze (w każdy ostatni piątek miesiąca), jak też udziałem w marszach różańcowych. Organizowane są one dzisiaj w kilkunastu miastach Polski; brały w nich udział także osoby z terenu diecezji siedleckiej. W naszym regionie od pięciu lat marsz KR przechodzi ulicami Łukowa – raz w roku, w październiku. Od listopada 2016 r. co miesiąc organizowany jest także w Siedlcach.
Modlitwa zmienia
W grupie inicjatywnej, która zwróciła się do ordynariusza diecezji siedleckiej z prośbą o pozwolenie na organizowanie marszów w Siedlcach, był Andrzej Woroszyło. – Życie nauczyło mnie, że bez modlitwy nie da się niczego osiągnąć. ...
Monika Lipińska