Otwarci na Światło
– W święto Objawienia Pańskiego otwieramy się na światło, które przychodzi do nas i sprawia, że zaczynamy inaczej widzieć – mówił w homilii ksiądz biskup. – Dzięki przyjściu Chrystusa na ziemię łaska Boga obejmuje wszystkie narody i poganie mogą dostąpić zbawienia. Bóg długo przygotowywał tę historię. Jego plan ratowania człowieka z niewoli grzechu dojrzewał powoli. Wreszcie nadeszła pełnia czasu, Bóg posłał na świat swego Syna, narodził się Jezus, który jako dorosły człowiek umarł na krzyżu i objawił światło nowego życia – nauczał ksiądz biskup. – Prorok Izajasz kieruje wezwanie do Jerozolimy: „Powstań! Świeć, bo przyszło twe światło i chwała Pańska rozbłyska nad tobą. Bo oto ciemność okrywa ziemię i gęsty mrok spowija ludy, a ponad tobą jaśnieje Pan, i Jego chwała jawi się nad tobą”. Człowiek wpatrzony w siebie, żyje w ciemnościach – nie widzi Boga, nie widzi drugiego człowieka. Jezus przyszedł do nas jako Światło. Gdy umierał na krzyżu, rozbłysło światło, dzięki któremu możemy się nawracać – kontynuował Ksiądz Biskup. – Ewangelia św. Mateusza mówi o Mędrcach ze Wschodu, którzy ujrzeli gwiazdę i poszli za nią. W naszym życiu również spotykamy wiele gwiazd, które pojawiają się i znikają. Narodzenie Syna Bożego to wejście Boga w śmiertelność człowieka. Bóg stał się człowiekiem, by na naszych oczach umrzeć. Syn Boży przychodzi do nas, byśmy nie szli za gwiazdami, które są w naszym zasięgu, lecz doświadczając Bożego prowadzenia, zwracali się do Tego, który na krzyżu objawił światło nowego życia – nauczał bp Z. Kiernikowski.
Po zakończonej Eucharystii chórzyści spotkali się z księdzem biskupem na wspólnym kolędowaniu. Zaproszeni goście mogli też posłuchać organów Wagnera i skosztować smacznych pierogów. Ponadto każdy z chórzystów otrzymał w prezencie adhortację „Evangelii gaudium”.
Ubogaceni śpiewem
Chór z parafii pw. Wszystkich Świętych w Sobieniach Jeziorach bierze czynny udział w liturgii niedzieli oraz wszystkich głównych świąt roku liturgicznego. Na repertuar zespołu składają się chóralne kompozycje na okres całego roku kościelnego: a’cappella, jak też z akompaniamentem organów, kompozytorów polskich i obcych, dawnych i współczesnych, jak również wielogłosowe opracowania tradycyjnych i nowych pieśni liturgicznych oraz historyczne, polskie pieśni patriotyczne. Myślą przewodnią pracy chóru jest szeroko pojęta idea sacrum w muzyce, objawiająca się poprzez proklamację tekstów liturgicznych. Słowa – wzmocnione ekspresyjnie przez melodię i harmonię – stwarzają szczególną aurę przeżycia duchowego Mszy św. Chór prowadzi dr hab. Kazimierz Bukat z Filharmonii Narodowej w Warszawie. Opiekę duszpasterską nad chórem sprawuje ks. kan. Andrzej Jaczewski.
ks. Mateusz Czubak