Aktualności
Otwarcie pałacu Potockich

Otwarcie pałacu Potockich

Po gruntownym remoncie zabytkowego pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim niezwykły obiekt otworzył swoje drzwi dla mieszkańców.

Remont pałacu rozpoczął się w 2021 r. i trwał niespełna dwa lata. Wcześniej, w 2018 r., zakończyła się rewitalizacja otaczającego to zabytkowe miejsce parku.

Przywrócenie blasku obiektowi było możliwe dzięki funduszom zewnętrznym. Wykonano prace konserwatorskie i budowlane pomieszczeń na parterze i piętrze oraz tarasu i balkonów. Wyremontowano dach i elewację. Pojawiły się winda dla osób niepełnosprawnych oraz pompa ciepła. Miasto zakupiło fotele konferencyjne i system projekcyjny.

 

Genius loci

– Dzisiejszy pałac według projektu Antoniego Dygata wzniesiono w latach 1930-1931. Zofia i Andrzej Potoccy mieszkali tu zaledwie dziesięć lat, do wybuchu II wojny światowej. Byli pierwszymi i zarazem ostatnimi właścicielami miasta na stałe mieszkającymi w Międzyrzecu. Angażowali się w życie mieszkańców. Dzięki temu pałac charakteryzuje niepowtarzalny genius loci – „duch miejsca”, a co za tym idzie – możemy przekazywać historię kolejnym pokoleniom – podkreśla zaangażowana w działalność kulturalną miasta Angelika Magier. – Wiele osób włożyło swoje serce w doprowadzenie pałacu do świetności. Mam nadzieję, że międzyrzeczanie znajdą tu przyjazną przestrzeń do spotkań, odpoczynku, rozwoju i realizacji swoich pasji – dodaje.

Więcej w najnowszym wydaniu ECHA. 

Magdalena Frydrychowska