Kultura
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Owacje na stojąco

Takiego koncertu nie było już dawno. III Noworoczna Gala Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo w Radzyniu Podlaskim okazała się wielkim wydarzeniem kulturalnym tak w skali miasta, jak i regionu.

Koncert ilustrowany nastrojowym pokazem multimedialnym wywarł ogromne wrażenie na słuchaczach, którzy dziękowali młodym muzykom i dyrygentowi owacjami na stojąco. W sobotni wieczór, 9 stycznia, frekwencja znacznie przerosła oczekiwania organizatorów. Hala sportowo-widowiskowa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II zgromadziła ponad 1 tys. osób.

Zbigniew Czuryło, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stop., jednocześnie założyciel i dyrygent Arti Sentemo, długo witał zarówno zaproszonych gości, jak też sponsorów orkiestry. Podkreślił, że Arti Sentemo promuje Radzyń Podlaski wszędzie tam, gdzie występuje. – Z radością i dumą mówię zawsze, że jesteśmy z pięknego, małego miasta, gdzie żyją wspaniali ludzie. Promowaliśmy was najlepiej, jak mogliśmy, przyznając się i będąc dumni, że jesteśmy stąd – mówił.

Dyrektor przypomniał też pokrótce występy orkiestry w minionym roku: na XVI Międzynarodowym Festiwalu „Koncerty w Zakopanem – lato 2015” oraz XV Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Kameralnych w Koszalinie, gdzie grupa młodych akordeonistów budziła sympatię, entuzjazm i przyjmowała wyrazy uznania za poziom artystyczny. Z Czuryło wrócił także pamięcią do czasu wydania pierwszej płyty Arti Sentemo – wydarzenia, jakie odbiło się szerokim echem i zostało m.in. zgłoszone przez internautów do konkursu organizowanego przez Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl.

Obecny na koncercie ks. Daniel Struczyk, dyrektor ds. administracji KRP, wręczył Z. Czuryle dyplom za zajęcie drugiego miejsca w kategorii: „Wydarzenie kulturalne regionu w 2015 r.” za „Koncert promocyjny pierwszej płyty Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo”: Arti Sentemo live 2015”. Na orkiestrę i młodych muzyków głos oddało kilka tysięcy internautów.

Koncert, który zachwycił…

Potem była już muzyka i ponaddwugodzinny koncert, który zachwycił publiczność. W programie znalazły się utwory z repertuaru Arti Sentemo, ale także – tradycyjnie już na noworocznej gali – kolędy („Bóg się rodzi”, „Gdy śliczna Panna”) oraz na zakończenie „Barka”, co było ukłonem w stronę patrona szkoły, na terenie której odbywała się gala. Na scenie wystąpiło również troje solistów: Aleksandra Kurowska, Sylwester Marczuk i Adam Dudek, którzy w minionym roku zdobywali laury indywidualnie.

Słuchacze wychodzili z koncertu pod dużym wrażeniem. Przyczynił się do tego wysoki poziom artystyczny orkiestry – profesjonalne wykonanie utworów, pełne dynamizmu, pasji, entuzjazmu. Aplauz zdobył także zaprezentowany różnorodny repertuar; od klasyki, muzyki ludowej, po utwory współczesne, z muzyką filmową. Niewątpliwie koncert ubogaciły efekty wizualne: występowi akordeonistów towarzyszył pokaz multimedialny, podczas którego słuchacze mogli podziwiać wspaniałe krajobrazy z różnych stron świata, jak też świetnie wykonane fotografie Radzynia Podlaskiego i pałacu Potockich.

Pierwsza płyta

Koncert promujący pierwszą płytę Arti Sentemo odbył się 21 listopada w sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Tłumnie zjawili się na nim wielbiciele zespołu, jak też liczne grono sponsorów orkiestry.

Pomysł nagrania płyty zrodził się po koncercie Arti Sentemo w ramach Dni Karola Lipińskiego. – Było to bardzo trudne wyzwanie artystycznie, finansowe i organizacyjne – wspomina Z. Czuryło. Płytę nagrano w sali widowiskowej ROK. Pracując od rana do nocy, Arti Sentemo nagrało 18 utworów w trzy dni. Dyrygent orkiestry przypomina, że powstała ona w 2013 r. Jeszcze trzy-cztery lata temu jej członkowie nie znali instrumentu, nie potrafili nic zagrać. – Płyta potwierdza, że praca, determinacja, pasja pozwalają szybko osiągnąć sukces.

Założyciel Arti Sentemo podkreśla, że nagranie płyty jest potwierdzeniem wcześniejszych osiągnięć i sukcesów orkiestry – zespołowych i indywidualnych. Warto tu wymienić drugą nagrodę na IX Festiwalu Muzyki Akordeonowej czy pierwsze miejsce na XXII Regionalnym Przeglądzie Akordeonowym w Lublinie. Orkiestra zdobyła ponadto drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej „Concertina 2014” w Giżycku oraz drugą nagrodę na XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych Sanok 2014.

Uczniowie wchodzący w skład orkiestry to laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych w grze solowej. Orkiestrę tworzą: Adam Dudek, Mateusz Golonka, Dawid Nicpoń, Karol Zbaracki, Piotr Chmiel, Mateusz Głowniak, Damian Mazur, Katarzyna Michalak, Maciej Zagórski, Aleksandra Kurowska, Anna Szczęsna, Sylwester Marczuk, Szymon Domański (akordeoniści) oraz grające na fletach: Justyna Czuryło i Julia Kiewel, a także Angelika Koczkodaj – instrumenty perkusyjne.

MAKO