Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Owoce pełne zdrowia

Głóg, róża, jarzębina, cytryniec - rosną w parkach, lasach, na obrzeżach dróg. Sadzimy w ogrodach jako rośliny ozdobne. Co kryją owoce krzewów i drzew, których urodą zachwycaliśmy się całą jesień?

Wkraczając w sezon gryp i przeziębień, warto „uzbroić” nasze organizmy w solidny zestaw obronny. Mamy jeszcze czas, by - sięgając po naturalne leki - zerwać wodze róży pomarszczonej i jarzębiny. W owoce głogu i cytryńca można zaopatrzyć się w sklepie zielarskim. Po preparaty z głogu sięgnąć powinny osoby, które chcą zadbać o pracę serca. Kwiatostany i owoce głogu są bogate we flawonoidy oraz ich pochodne - puryny. Związki te wnikają do naczyń wieńcowych serca i je rozszerzają. Organizm jest dzięki temu lepiej dotleniony i szybciej pozbywa się szkodliwych metabolitów. Garbniki zawarte w głogu neutralizują działanie wolnych rodników, a przez to pomagają w profilaktyce nowotworowej i miażdżycowej. Owoce głogu zawierają również mnóstwo składników odżywczych: witamin A, C, E , beta-karoten, oraz karotenoidy wpływające korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Głóg obniża poziom cholesterolu. Ma właściwości relaksujące i odprężające. Można stosować go przy zawrotach i bólach głowy. Przeciwwskazaniem do stosowania głogu jest niedociśnienie oraz zaawansowane stany chorobowe.

Wskazaniem do stosowania dzikiej róży jest ogólne osłabienie organizmu. Wzmacniające właściwości preparatów z róży wynikają z wysokiej zawartości witaminy C. Sprzyjają one zwiększeniu odporności organizmu na wszelkie infekcje. Najlepiej spożywać świeże owoce – mówi się, że wystarczą trzy, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Cenne są również przetwory i napary, jak też preparaty dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Z nią jest łatwiej pokonać każdą chorobę, stres i zmęczenie. Róża ma też działanie rozkurczowe, moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne i odtruwające. Znajdujący się w róży związek o nazwie galaktolipid, ma bardzo silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Preparaty z dzikiej róży zalecane są w chorobach alergicznych, reumatyzmie, w stanach zapalnych pęcherza moczowego i cewki moczowej, w zapaleniach płuc, zapaleniu żołądka i jelit, biegunkach, w chorobach wątroby i nerek, przy nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych i oczywiście dla rekonwalescentów.

 

Jarzębina leczy i wzmacnia

Kwiaty jarzębiny zawierają karotenoidy, antocyjany, kwasy organiczne – mają one działanie moczopędne i łagodnie rozwalniające. Bardziej wszechstronne właściwości mają owoce, w których poza kwasami organicznymi i karotenoidami są m.in. substancje garbnikowe, a także dużo witaminy C oraz prowitaminy A. Dzięki temu mogą być stosowane w profilaktyce arteriosklerozy i choroby nadciśnieniowej. Mają też właściwości moczopędne, stymulują pracę jelit, działają przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, łagodzą podrażnienia wątroby. Pomagają przy kamicy nerkowej i żółciowej oraz w przewlekłych zaburzeniach trawiennych.

Owoce są również składnikiem preparatów wzmacniających i witaminowych, stosowanych przy zakażeniach bakteryjnych, zapobiegawczo przeciw grypie i przeziębieniu, a także zalecanych rekonwalescentom.

 

Cytryniec chiński na wątrobę

W owocach cytryńca chińskiego – sadzonego u nas głównie jako roślina ozdobna – znaleziono substancje o nazwie lignany, które działają ochronnie na wątrobę, zapobiegają jej uszkodzeniom i przyspieszają regenerację, m.in. w przebiegu wirusowego zapalenia i stanów zapalnych wątroby wywołanych czynnikami chemicznymi. Poza tym ligniany niszczą substancje chemiczne, które przyczyniają się do powstania stanów zapalnych w różnych komórkach organizmu człowieka.

Cytryniec chiński – podobnie jak żeń-szeń – wspomaga łagodzenie stanów przemęczenia, poprawia kondycję psychiczną i fizyczną.


Dzika róża na wzmocnienie

2,5 łyżki stołowej rozdrobnionych owoców dzikiej róży zalej dwoma szklankami wody. Wolno gotuj na małym ogniu 3 minuty. Odstaw pod przykryciem na 10 minut, następnie przecedź. Pij jako środek na wzmocnienie 1/2 szklanki wywaru cztery razy dziennie.

Herbatka z głogu na nadciśnienie

Łyżkę ususzonych kwiatów lub liści głogu wsyp do szklanki i zaparz wrzącą wodą. Po 15 minutach przecedź. Tak przygotowany napar pij dwa razy dziennie.

Napar jarzębinowy przy problemach z pęcherzem

Łyżkę rozdrobnionych owoców jarzębiny zalej szklanką letniej wody, doprowadź do wrzenia i podgrzewaj przez 5 minut pod przykryciem. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po pół szklanki jako lek przeciwbiegunkowy i moczopędny.

Herbata z cytryńca na stres

Łyżeczkę suszonych owoców cytryńca zalej filiżanką wody i trzymaj pod przykryciem ok. 15 minut. Popijaj w stanach przemęczenia i wyczerpania psychicznego.

LA