Region
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Owoce ziemi i trudu

Tym razem święto miasta połączono z dożynkami powiatu garwolińskiego, które były dziękczynieniem Bogu za tegoroczne zbiory. Podczas celebry zaprezentowano piękne wieńce i okazałe bochny chleba ze wszystkich gmin powiatu garwolińskiego oraz dorobek samorządu powiatowego i żelechowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią w intencji rolników, której przewodniczył dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak. - Chcemy naszym sercem, naszą modlitwą ogarnąć wszystkich kochanych rolników, dziękując za ich trud, za ich pracę, za ich umiłowanie polskiej ziemi, za ich umiłowanie katolickiej, polskiej rodziny - mówił ks. R. Andruszczak.

W wygłoszonej homilii ks. Tadeusz Olędzki wiele miejsca poświęcił chlebowi, który jest owocem ziemi i trudu człowieka. – To w tym chlebie jest zawarta wielka wiara, że gdzie Bóg dopomaga, tam nic nie przeszkodzi. W tym chlebie jest wiara, że nasi ojcowie, którzy przed Bogiem zawsze stawali, nigdy nie doświadczyli tego, że Bóg odwróci oblicze. On z miłością się pochyla – dowodził ks. T Olędzki.

Celebra na stadionie

Po nabożeństwie barwny korowód ulicami miasta poprowadziła strażacka orkiestra dęta. Za nią szły delegacje wszystkich gmin powiatu garwolińskiego z włodarzami na czele. Patrząc na okazałe i misternie wykonane wieńce, można było sądzić, że tegoroczne zbiory będą równie okazałe, ale susza zrobiła swoje. – Wszyscy, którzy jemy chleb, korzystamy z tego, co rodzi ziemia i dlatego w równym stopniu powinniśmy przejmować się nieodpowiednią dla rozwoju roślin pogodą. Słowo „solidarność” nabiera tu ogromnej wartości. Klęska suszy, która dotknęła Polskę, sprawia, że podziękowania za plony nabierają w tym roku szczególnego znaczenia – podkreślał starosta Marek Chciałowski. Gospodarz powiatu podziękował rolnikom za całoroczną pracę, ale nie omieszkał wspomnieć o pracy samorządu powiatowego na rzecz mieszkańców wsi. Starosta mówił o budowie siedziby władz powiatowych, milionowym inwestowaniu w oświatę i drogownictwo. – W tym roku za kwotę ok. 5,5 mln zł wykonujemy bardzo duże zadania drogowe na trasie Michałówka-Puznów. W następnym roku razem z miastem Żelechów i gminą Górzno chcemy złożyć wspólny wniosek do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, aby zmodernizować prawie 10 km drogi Górzno- Żelechów – oznajmił starosta.

Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka także przypomniała o realizowanych w mieście i gminie inwestycjach w infrastrukturę techniczną: zwodociągowaniu gminy, budowie i remontach dróg gminnych oraz powiatowych, modernizacji obiektów oświatowych. Z ust burmistrz padły zapewnienia, że w przyszłym roku o tej porze mieszkańcy świętować będą oddanie do użytku obiektu ratusza. – Nasza gmina rozwija się dynamicznie i pozytywnie zmienia, a powodzenie tych planów oraz przedsięwzięć zależy w znacznej mierze od pomyślnej współpracy na szczeblu lokalnym, ale również przychylności samorządu wojewódzkiego i powiatowego – podkreśliła M. Miszkurka.

Wyróżniono zasłużonych

Na scenie koncertowały zespoły muzyczne, a na boisku sportowym swoje produkty prezentowały instytucje działające na rzecz rolnictwa. Podczas imprezy kilkunastu rolników z powiatu garwolińskiego odznaczonych zostało medalami „Za zasługi dla rolnictwa”. Odznaki przyznał minister rolnictwa i rozwoju wsi za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. W imieniu Marka Sawickiego odznaczenia wręczył Artur Brzóska, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

JAWA