Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Owocny czas oczekiwania

Tegoroczną rocznicę śmierci Jana Pawła II przeżywamy, trwając w oczekiwaniu na beatyfikację Papieża Polaka. Jej data, wyznaczona przez Benedykta XVI na 1 maja, przejdzie do historii. Czy utrwali się również w naszych sercach?

To okazja do wyjątkowych rekolekcji: przypomnienia sobie, kim był Jan Paweł II, zgłębienia papieskiego przesłania, zaprowadzenia ładu w swoim życiu – powtarzali biskupi i kapłani, kiedy 14 stycznia Benedykt XVI zapowiedział wyniesienie swego poprzednika do chwały ołtarzy w dniu poprzedzającym Niedzielę Miłosierdzia. Także dla Kościoła siedleckiego ten moment stał się inspiracją do podjęcia dzieła duchowego przygotowania. W większości parafii naszej diecezji włączyło się ono w nurt nabożeństw wielkopostnych, podczas których wracamy do słów i nauki Jana Pawła II.

– Bezpośrednie przygotowania zostawiliśmy parafiom – mówi ks. Marek Paluszkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego siedleckiej kurii, zaznaczając, że aktualną inicjatywą ze strony ordynariusza diecezji, bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, pozostaje zaproszenie diecezjan do włączania się w program „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. – By zrozumieć nauczanie Jana Pawła II, trzeba wiedzieć, na czym polega zamysł Pana Boga wobec człowieka. Te podstawy daje właśnie nasz program – zachęca. I już teraz zapowiada, że diecezjalne dziękczynienie za dar beatyfikacji odbędzie się 19 czerwca w Pratulinie, a niejako wstępem do niego staną się „czytanki majowe”, opracowane przez kapłanów naszej diecezji jako rozważania po nabożeństwie majowym.

JPII od św. Józefa

– Może warto zrobić coś, co przyciągnęłoby młodych ludzi, a także zmusiło do osobistego zaangażowania, by wydarzenie wyniesienia do chwały ołtarzy wielkiego Polaka nie umknęło nam? Może jest szansa, że nowenna trafi na podatny grunt? – s. Amabilis Gliniecka, orionistka, przytacza pytania, jakie zadawała sobie dwa miesiące temu wraz z ks. Adamem Pietrusikiem, tak jak ona pracującym we wspólnocie Ruch Światło-Życie w parafii św. Józefa w Siedlcach. Potem wszystko potoczyło się szybko: ustalony został plan spotkań ph. „wieczory papieskie”, a propozycje tematów – zaakceptowane przez ks. proboszcza. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł