Aktualności
Oznacz kleszcza na mapie

Oznacz kleszcza na mapie

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zalecenie szczególnej ostrożności podczas spacerów i wypoczynku na łonie natury, gdzie łatwo o „pasażera na gapę”.

Kleszczy – bo o nich mowa – z roku na rok jest, niestety, coraz więcej, a ich ukąszenie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W związku z tym więcej jest też – jak wskazuje NFZ – chorób odkleszczowych. W ich wyniku w 2023 r. zachorowało ponad 100 tys. Polaków!

Kleszcze można spotkać w zasadzie wszędzie. Są nosicielami groźnych dla ludzi patogenów. Głównym zagrożeniem jest borelioza, która nieleczona prowadzi do powikłań. Choroba objawia się charakterystycznym rumieniem. Rozwój boreliozy potrafi trwać miesiące, a nawet lata. Zbagatelizowanie pierwszych objawów (gorączka, bóle głowy, zmęczenie, uczucie rozbicia) może doprowadzić do rozwoju innych poważnych chorób: zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych, zapalenia nerwów i stawów oraz zaburzeń rytmu pracy serca.

Kleszcze lubią wgryzać się tam, gdzie skóra jest najcieńsza. Mowa m.in. o rękach, nogach, głowie, zgięciach stawów czy pachwin. NFZ podkreśla, że wkłutego w skórę pajęczaka trzeba usunąć jak najszybciej. Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Przyjmuje się, że znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia.

Warto wspomnieć, że w sieci działa tzw. mapa kleszczy, której zadaniem jest wskazanie najpopularniejszych miejsc występowania tego pajęczaka. Każdy mieszkaniec może zgłosić przypadek ze swojego regionu, oznaczając dokładnie na mapie lokalizację, gdzie kleszcze występują.

 

 

IZU