Aktualności
Pałac odzyska blask

Pałac odzyska blask

Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne dawnego pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim to jeden z punktów budżetu miejskiego na 2023 r. Co się nim znajdzie i kiedy obiekt odzyska dawny blask?

– Inwestycja pochłonie ok. 4 mln zł. Część funduszy zostanie pokryta przez miasto, a część ze środków Unii Europejskiej – informuje burmistrz miasta Zbigniew Kot.

Rewitalizacja pałacu rozpoczęła się w drugim kwartale 2021 r. Termin zakończenia prac został przedłużony do drugiego kwartału 2023 r. Lato ma być czasem dopinania ostatnich formalności związanych z oddaniem budynku do użytku. Prawdopodobnie wielkie otwarcie odbędzie się we wrześniu.

 

Miejsce do pochwalenia

Władzom miasta zależy na przywróceniu pałacowi dawnego blasku. – Rewitalizacja zakłada odtworzenie tego, co cechowało go w okresie międzywojennym. Park Potockich jest miejscem, którym lubimy się chwalić. Poza tym dużo tam się dzieje. Do pełni szczęście brakowało właśnie wyremontowanego obiektu – zauważa zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk.

 

Nowa przestrzeń dla kultury

W ramach prac budowlanych zaplanowano m. in.: remont elewacji, przebudowę i wymianę dachu, odnowienie sal na parterze, piętrze oraz wykonanie windy. – Większość z robót udało się zamknąć. Mam już pewne wyobrażenia, jak to wszystko będzie finalnie wyglądać – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Andrzej Marciniuk. – Do jednego z pomieszczeń zostanie przeniesiona Galeria Es. Oprócz tego szykujemy salę z ekspozycją rzeźb. Planujemy powstanie Regionalne Centrum Twórczości Henryka Burzeca. W 2009 r. przekazano nam 59 prac artysty – dodaje.

Odwiedzających pałac z pewnością zachwycą biblioteka i oranżeria. Pierwsza ma pełnić funkcję izby pamięci. Druga stanie się przestrzenią dla inspiracji. W wielu pomieszczeniach coś dla siebie znajdzie także młodzież. Nie zabraknie miejsca do nauki technik multimedialnych, fotografii, a także zorganizowania zajęć plastycznych, teatralnych czy muzycznych.

 

Każdy znajdzie coś dla siebie

– Ta okolica będzie tętnić życiem – zapewnia Z. Kot. – Nie zabraknie koncertów, wystaw, spotkań z osobistościami i klubów dyskusyjnych. Z pewnością będzie to centrum ciekawych aktywności dla dzieci, młodzieży i seniorów. Chcemy , aby było to miejsce otwarte dla wszystkich. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Nie tylko pracownicy czy osoby korzystające z bogatej ofert zajęć MOK – deklaruje burmistrz.

W budynku umieszczone zostaną także gabinet dyrektora i kaplica – historyczny element architektoniczny pałacu, którego funkcja nie może ulec zmianie. Był to wymóg konserwatora zabytków. Modernizacją zajmuje się bialska firma mająca na swoim koncie rewitalizacje parku Radziwiłłowskiego w Białej Podlaskiej, kurii biskupiej w Siedlcach czy kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Podlaskim.

Magdalena Frydrychowska