Region
Paliwo i energia ze śmieci

Paliwo i energia ze śmieci

W ciągu najbliższych kilku lat w Białej Podlaskiej powstanie nowoczesny Zakład Zagospodarowania Odpadów. Swoim zasięgiem obejmie całe miasto i powiat bialski. Inwestycja będzie kosztować ok. 73 mln zł.

Nowoczesnym obiektem ma zarządzać spółka Bialskie Wodociągi i Kanalizacja. W najbliższym czasie ogłosi ona przetarg dla firm, które zechcą zaprojektować i jednocześnie wybudować cały kompleks. Przewiduje się, że budowa ruszy w połowie przyszłego roku. Zakład rozpocznie swoją działalność w 2013 r.

Pole działania

Z ZZO będzie korzystać całe miasto Biała Podlaska, powiat bialski (z wyjątkiem gmin Sosnówka i Sławatycze), Trzebieszów (pow. łukowski), Kąkolewnica (pow. radzyński) oraz gminy Parczew i Jabłoń.

– Działalność zakładu będzie polegała na utylizacji odpadów. Część biodegradalną, organiczną, będziemy poddawać fermentacji beztlenowej. W wyniku tego procesu powstanie biogaz, który wykorzystamy do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki produkcji biogazu, zmniejszy się masa odpadów organicznych i dwutlenku węgla. Powstanie z nich tzw. brudny kompost (zanieczyszczony), który można składować albo używać do rekultywacji likwidowanych składowisk odpadów – tłumaczy Janusz Bystrzyński z BWiK.

Materiały palne, a więc plastik, drewno czy tektura będą sortowane i poddawane procesowi granulacji. Z tych odpadów powstanie paliwo alternatywne, z którego będzie korzystała cementownia w Chełmie.

Drogi i potrzebny

– ZZO, który powstanie w Białej Podlaskiej, będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w regionie. Podobne zakłady planowane są także w Chełmie i Zamościu, ale ograniczą się one tylko do kompostowania odpadów. Bialski zakład będzie odzyskiwał biogaz i wykorzystywał go. Nie będziemy wypuszczać w powietrze dwutlenku węgla ani metanu, który powstaje w wyniku stabilizacji beztlenowej, oba produkty wykorzystamy jako energię. Postaramy się odzyskiwać ją całą – wyjaśnia J. Bystrzyński. ZZO spowoduje redukcję ilości składowanych odpadów z 99 do 53,5%. Moc przerobowa nowo wybudowanego obiektu wyniesie 55,5 tys. ton w ciągu roku. Zakłada się, że będzie on wytwarzał rocznie około 4 tys. MWh ekologicznej energii elektrycznej oraz ponad 12 tys. ton paliwa formowanego (RDF).

Koszt budowy zakładu to kwota rzędu ok. 73 mln zł. Już dziś wiadomo, że miasto i BWiK na ten cel dostanie 40 mln unijnej dotacji.

Agnieszka Wawryniuk