Pamięć trwa
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów, władz wojewódzkich oraz samorządowych, a także ludzi kultury i nauki, przedsiębiorców, członków organizacji pozarządowych oraz sympatyków twórczości Sienkiewicza i przyjaciół muzeum w Woli Okrzejskiej. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość przypomnienia sobie najważniejszych ubiegłorocznych wydarzeń związanych z rokiem pisarza, obejrzeli również film pt. Odkrywanie Sienkiewicza, jak i tematyczne wystawy.
Przedstawiciele władz powiatu łukowskiego wręczyli osobom i instytucjom zaangażowanym w ubiegłoroczne obchody okolicznościowe statuetki. Lista była naprawdę spora. – To dowód, iż Rok Sienkiewicza cieszył się dużym zainteresowaniem, a co za tym idzie – noblista jest wciąż obecny w pamięci Polaków – powiedział dyrektor muzeum w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski, podkreślając, iż uroczystość stanowi także inaugurację 50-lecia placówki muzealnej, której główne urodziny odbędą się we wrześniu.
Wyjątkowe miejsce
Podczas spotkania minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego 1 lipca 2016 r. wieloletniego dyrektora muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Antoniego Cybulskiego, który był inicjatorem działań związanych z rokiem pisarza. Warto podkreślić, że w związku z podsumowaniem Roku Sienkiewicza starosta łukowski Janusz Kozioł otrzymał listy okolicznościowe od marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego, wicemarszałek senatu Marii Koc, wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka, marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz jego zastępcy Krzysztofa Grabczuka. Wszyscy podkreślali, że zarówno Rok Sienkiewicza, jak i 50-lecie działalności muzeum to wydarzenia ważne nie tylko z perspektywy lokalnej, ale i ogólnopolskiej. Zwracali też uwagę, iż muzeum w Woli Okrzejskiej jest miejscem, gdzie pamięć o Sienkiewiczu kultywowana jest w sposób wyjątkowy.
Marcin Gomółka