Kultura
Źródło: MSz
Źródło: MSz

Pamięć zamknięta w drewnie

W Muzeum Ziemi Garwolińskiej można oglądać wystawę rzeźb Cezarego Kopika.

Ekspozycję uroczyście otwarto 17 marca. Wernisaż uświetnili swoją obecnością starosta garwoliński Marek Chciałowski, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski oraz proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. prałat Ryszard Andruszczak.

Wystawę pt. „Pamięć zamknięta w drewnie” tworzą rzeźby o symbolice martyrologicznej. Ekspozycja posiada bardzo szczególny i emocjonalny charakter. Prezentowane dzieła są pełne ekspresji oraz zadumy nad losami naszego narodu. Pobudzają do refleksji nad historią Polski, zwłaszcza tą najnowszą.

Niezwykłą głębię posiada dzieło upamiętniające wydarzenia z grudnia 1983 r., kiedy to młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem stanęła w obronie krzyży podstępnie zdjętych ze ścian sal lekcyjnych. Rzeźba przypomina czasy walki o naszą tożsamość, o zachowanie symbolu chrześcijaństwa w szkole. W pracy tej widać duchowe, pełne emocji przeżycia autora.

Mecenat nad wystawą sprawuje starosta garwoliński Marek Chciałowski. Rzeźby prezentowane będą w Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem do 20 kwietnia. Ekspozycję oglądać można w środy, czwartki i piątki, od 9.00 do 15.00.


Artysta rzeźbiarz

Cezary Kopik urodził się w 1950 r. w Garwolinie. Do końca lat 80 w jego twórczości dominowały rzeźby stylizowane nurtem ludowym. Dzieła tego okresu były niezmiernie różnorodne i wyrażały złożone ludzkie emocje. W latach 90 tworzył rzeźby ściśle związane ze współczesnością. Były one żywą reakcją na bieżące wydarzenia polityczne, odzwierciedlały nastroje patriotyczne i dążenia wolnościowe. W ostatnich latach fascynuje go rzeźba abstrakcyjna.

Cezary Kopik jest artystą kreatywnym, nieustannie poszukującym. Wciąż tworzy nowe cykle rzeźb, które można oglądać na wystawach w kraju i za granicą.

Michał Sztelmach