Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Pamięci Ireny Golec

W niedzielę, 6 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbył się finał IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Ireny Golec pt. „Czerwona róża dla Niej”.

Tegoroczny konkurs okazał się szczególny, ponieważ wypadał w setną rocznicę urodzin patronki. Podczas uroczystego podsumowania rywalizacji przybliżono postać Ireny Golec. Były prezentacje tekstów laureatów oraz część artystyczna z występami zespołów śpiewaczych z gminy.

Uczestnicy przysyłali na konkurs po dwa lub trzy utwory prozatorskie bądź poetyckie. Wpłynęło 55 zestawów, a łącznie 137 utworów, autorstwa mieszkańców: Krakowa, Rzeszowa, Kielc, Łodzi, Namysłowa, Turka, Lublina, Torunia, Płocka, Śremu, Żywca, Parczewa, Białej Podlaskiej, Legionowa, Dęblina, Knyszyna, Lublińca, Kwidzynia, Puław i Lubina.

Najlepsze prace nagrodzone

Prace literackie oceniała komisja w składzie: Ryszard Kornacki, Katarzyna Wileńska, Janina Karasiuk i Leszek Sokołowski. W dziedzinie „opowiadania” zwyciężyły prace: „Przedmioty mojego dzieciństwa” Natalii Czerwińskiej z Turowa, „Paradoks” i „Bo on kocha” Karoliny Lewkowicz z Piszczaca oraz zestaw opowiadań Andrzeja Chodackiego z Parczewa. W kategorii „poezja” wygrali Anna Adamowicz z Lubina i Bolesław Wierzbicki z Dłużka.

Srebro w dziedzinie „opowiadań” zajęli: Mariola Malczuk z Grabowca (za poruszanie aktualnych tematów) i Alina Mendrala z Siedlisk (za sprawny warsztat). W kategorii „poezji” drugie miejsca przyznano: Oldze Wysokińskiej z Radzynia Podlaskiego, Magdalenie Zawilskiej z Lublińca i Januszowi Pyzińskiemu z Podgrodzia.

Różnorodność tematyczna

Trzecie miejsca – w klasie „opowiadania” – komisja przyznała Mariuszowi Kosmali z Legionowa (za odwoływanie się do elementów muzycznych) oraz Dominikowi Krzeskiemu z Kąkolewnicy (za „Nic nie może wiecznie trwać”). W kategorii „poezja” brąz przypadł Weronice Golec z Przechodziska (za zestaw zwięzłych wierszy tworzących harmoniczną całość).

Ponadto wyróżniono prace: Ewy Kaca z Namysłowa, Eli Galoch z Turka, Moniki Mirończuk z Cełujek, Reginy Świtoń z Knyszyna, Kornelii Mańko z Turowa, Izabeli Mróz z Turowa, Gabrieli Bryja z Gilowic, Aleksandry Spalińskiej z Marek oraz Patrycji Król z Zosinowa.

Nadesłane na konkurs prace cechowała interesująca różnorodność tematyczna, skupiona wokół spraw społeczno-obyczajowych oraz relacji międzyludzkich: rodzina, szkoła, praca, dom, przyjaciele…

BZ