Pamięci Ireny Golec
Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie jednego bądź dwóch utworów poetyckich lub prozatorskich (wiersz, esej, nowela, list, opowiadanie, kartka z pamiętnika) w trzech egzemplarzach na adres: Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy, 21-302 Kąkolewnica, ul. Lubelska 16 – z dopiskiem „Czerwona róża dla niej”. Do koperty zawierającej utwory, opatrzonej pseudonimem oraz kategorią wiekową (kl. I-III, kl. IV-VIII, młodzież szkół średnich i dorośli), należy dołączyć drugą zaklejoną kopertę (z tym samym pseudonimem) z danymi uczestnika (imię i nazwisko, adres, numer telefonu i e-mail, wiek, zawód/nazwa szkoły) oraz oświadczeniem, że osoba nasyłająca utwory jest ich autorem i że nie były one dotąd publikowane ani nagradzane w innych konkursach. Mile widziane będzie dołączenie kilku zdań o sobie.
Celem konkursu – obok możliwości prezentacji dorobku poetyckiego – jest upamiętnienie zasłużonej mieszkanki ziemi kąkolewnickiej. Urodzona 5 listopada 1911 r. w Turowie w powiecie radzyńskim Irena Golec poświęciła swoje życie sprawom wsi, a przede wszystkim rozwojowi kultury i oświaty oraz wychowaniu i kształceniu młodzieży. W czasie wojny była dzielnym żołnierzem Batalionów Chłopskich, organizowała tajne nauczanie i pomagała rannym partyzantom. Po wojnie z ogromnym zaangażowaniem zajęła się działalnością oświatową. Od 1945 r. pracowała jako polonistka. Była m.in. kierownikiem szkoły w Turowie i prezesem radzyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Konkurs poświęcony pamięci „Irki”, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy oraz grupę poetycką „Wieś Tworząca”, jest jedną z form upamiętnienia lokalnej bohaterki, która mimo upływu dziesięcioleci pozostaje wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń działaczy społecznych i pedagogów.
AW