Kultura
Pamięci noblisty

Pamięci noblisty

28 września odbyła się uroczystość 70-lecia poświęcenia i przekazania społeczeństwu kopca Henryka Sienkiewicza w Okrzei, połączona z parafialnym dziękczynieniem za plony.

Impreza została zorganizowana przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i Parafię Rzymskokatolicką w Okrzei. Wszystko rozpoczęło się już o 11.40 od sformowania korowodu dożynkowych wieńców i pocztów sztandarowych. O 12.00 w kościele parafialnym (gdzie został ochrzczony noblista) rozpoczęła się  Msza św., podczas której wystąpił Chór „Amicis Comentos” z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Przyszło bardzo wielu parafian. Niedzielna uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze, zjawiły się poczty sztandarowe wszystkich szkół im. H. Sienkiewicza z regionu, poczty sztandarowe straży pożarnej z Okrzei i z Woli Okrzejskiej oraz wójtowie z okolicznych gmin: Nowodworu, Kłoczewa, Krzywdy i Adamowa – wymienia Anna Cybulska z Muzeum H. Sienkiewicza.

Warto przypomnieć, iż z inicjatywą usypania kopca noblisty wystąpił bp Henryk Przeździecki, który zaapelował w 1924 r. do młodzieży z całego kraju, by w miejscu urodzenia Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej usypać kopiec ku czci pisarza i w ten sposób uczcić moment sprowadzenia jego prochów ze Szwajcarii do Polski. Nie powiodło się to, ponieważ dawny majątek Sienkiewiczów znajdował się wówczas w rękach rodziny żydowskiej, która nie dała pozwolenia na usypanie na ich ziemi kopca ku czci pisarza. Dopiero ks. Kresa zakupił skrawek ziemi za cmentarzem i tam zaczęto sypać kopiec. Był to rok 1932, a prace trwały do 1938 r. Odsłonięcie nastąpiło 2 października 1938 r. i uczestniczyło w nim 20 tys. osób.

70. rocznica tego wydarzenia również przyciągnęła tłumy – nie tylko parafian, ale również  miłośników Sienkiewiczowskiej prozy z różnych stron Polski. A jeśli komuś nie udało się przybyć do Muzeum 28 września i obejrzeć fotografii z uroczystego odsłonięcia kopca, nic straconego. Wystawa upamiętniająca jego „urodziny” jest nadal dostępna dla zwiedzających w Muzeum w Woli Okrzejskiej.

Magdalena Szewczuk