Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Pamiętają o ogrodach

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował większość przepisów obowiązującej jeszcze Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Z przeciągających się prac nad nową niezadowoleni są działkowcy. Uważają, że poprawki forsowane przez partię rządzącą doprowadzą do sprzedaży działek deweloperom, a w konsekwencji do ich częściowej likwidacji.

Choć powszechnie uważa się, że ogródki działkowe są spuścizną PRL, ich historia jest dużo dłuższa. Pierwsze Towarzystwa Ogrodów i Osiedli Działkowych na terenach obecnej Rzeczpospolitej Polskiej powstały w 1901 r. Dekret PKWN z 6 czerwca 1944 r. o reformie rolnej przewidywał wyłączenie ziemi z parcelacji na ogrody działkowe. Dwa lata później wydano rozporządzenie, które podniosło ogrody działkowe do rzędu urządzeń użyteczności publicznej, określiło podstawy ich działania oraz zapewniło planowy rozwój. Dokument sprecyzował też cel i rolę ogrodów działkowych, m.in. uznając je za miejsce zorganizowanego wypoczynku i źródło uzyskiwania ziemiopłodów dla potrzeb rodzin pracowniczych.

Miejsce na uprawy

Początkowo ogrody działkowe lokalizowano w dzielnicach podmiejskich lub na przedmieściach miast. W ciągu kolejnych dekad z powodu stopniowego rozrostu miast ogrody, położone niegdyś peryferyjnie, z czasem stały się enklawami wewnątrz aglomeracji. ...

KO

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł