Diecezja
Źródło: xMCh
Źródło: xMCh

Pan Bóg wziął mnie za ucho

W sobotę, 28 kwietnia ponad 450 osób wzięło udział w kongresie eklezjologicznym w parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Było to podsumowanie rocznej pracy formacyjnej z programem „Chrzest w życiu i misji Kościoła”.

Na spotkaniu zgromadzili się przedstawiciele pięciu dekanatów diecezji siedleckiej: garwolińskiego, łaskarzewskiego, ryckiego, osieckiego i żelechowskiego. Odpowiedzialnym za głoszenie katechez w tym rejonie był dyrektor wydziału duszpasterskiego ks. kan. Marek Paluszkiewicz.

Misja i rola proroka

Kongres rozpoczęła modlitwa przedpołudniowa z Liturgii Godzin. Przewodniczył jej ks. prałat Ryszard Andruszczak. Następnie głos zabrał ks. Paluszkiewicz, który podsumował roczną pracę. – W tym roku pracowaliśmy nad treściami z IV zeszytu pt: „Prorocy i wygnanie”, mówiliśmy o misji i roli proroka oraz o tym, że on sam siebie nie wybiera, gdyż jest wybrany przez Pana. Prorok zawsze idzie pod prąd, wypełniając wiernie swoje zadanie – głoszenie słowa Bożego. Dalsze dzieło to inicjatywa Pana Boga, jego zadaniem jest głosić orędzie. W naszej pracy przyglądaliśmy się także historii Narodu Wybranego oraz nieprawościom przez niego czynionym, szczególnie poprzez bałwochwalstwo i niesprawiedliwość społeczną – mówił.

Wzmocnieni słowem

Następnie zabrali głos przedstawiciele poszczególnych dekanatów i parafii, dzieląc się swoimi odkryciami oraz głosząc świadectwa o mocy Boga działającego w ich życiu. – Tegoroczne katechezy uświadomiły mi, że przeżywane przeze mnie przeciwności i upokorzenia są dane po to, abym nie był pyszny i przemądrzały, umiejąc dostrzec oraz przyjąć prawdę, że ja taki jestem – wyznał ks. Tomasz Koprianiuk. – Nauczyłam się nie pokładać nadziei w człowieku, ale ufać Bogu. W czasie zranień i niepowodzeń mam szukać Boga i wsłuchiwać się w Jego słowo: „ Myśli moje nie są myślami waszymi, a drogi moje nie są drogami waszymi” – dodała Wanda z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Garwolinie. – W swoim życiu doświadczyłem krzyża poważnej choroby swojej oraz moich bliskich. Zrozumiałem, że to wszystko jest dla mojego dobra – powiedział Jerzy z Osiecka. – O mało nie straciłam pracy, a jej brak byłaby dla mnie katastrofą. Dlaczego Bóg postawił mnie pod taką ścianą? Dzisiaj wiem, iż przez przełożonego, który chciał mnie skrzywdzić. Pan wychował mnie do pokory – powiedziała Sylwia z Żelechowa. – Przed dziesięciu laty Bóg wziął mnie za ucho i przyprowadził na te katechezy. Dziękuję za to, bo one pomagają mi w codziennym nawracaniu się, gdyż jestem biedny i grzeszny. Ten program to ewangelizacja mnie samego oraz naszej diecezji – wyznał ks. prałat Stanisław Zajko.

– Przygotowując się do sakramentu bierzmowania, nie spodziewałam się, że te katechezy odegrają taką rolę w moim życiu. Widziałam siebie w sytuacji wygnania, słysząc niepochlebne słowa na swój temat. Było to dla mnie przykre i buntowałam się przeciw temu. W końcu dotarło do mnie to, że przez tę sytuację Pan Bóg domagał się ode mnie, abym zrobiła Mu więcej miejsca w moim życiu. Uczył mnie pokory, a ja dzięki tym trudnym sytuacjom poprawiłam relację z moimi bliskimi, na przykład z moją siostrą z którą się często kłóciłam – wyznała Klaudia z parafii Gończyce.

Gospodarzem spotkania była parafia Przemienienia Pańskiego z Garwolina na czele z proboszczem ks. prałatem Ryszardem Andruszczakiem. Wspólna agapa, wymiana doświadczeń i przeżyć zakończyła Kongres eklezjologiczny rejonu garwolińskiego. Kolejny odbędzie się w sobotę, 12 maja w bazylice św. Jana Chrzciciela w Parczewie.

ks. Michał Chromiński