Opinie
Źródło: JAG
Źródło: JAG

Pani z Górek

Sanktuarium Maryjne w Górkach to lata historii, zarówno tych dziejowych, jak i ludzkich. Często nazywane jest „odnaleziona perłą”. Wierni z bliskich i odległych zakątków Polski licznie przybywają tutaj na Nabożeństwa Fatimskie. Są one odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy i pokuty, wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi za zniewagi i obelgi, jakich doznaje z powodu ludzkiej niewdzięczności.

Mieszkańcy wsi Górki wracając z pól, zobaczyli na skraju lasu kobiecą postać odziana w białą szatę. Promieniowała od niej jasność, a widzeniu towarzyszyły dźwięki sygnaturki. Ludzie byli przekonani, że to Matka Boża. Opowiedzieli o tym ks. Juszczykowi, ówczesnemu proboszczowi parafii w Garwolinie, który dla upamiętnienia tych zdarzeń zaproponował zbudowanie na tym miejscu kapliczki. Msze św. odprawiane były w niej raz w roku, na Zielone Święta.

W okresie okupacji hitlerowskiej ukrywający się we wsi księża odprawiali Eucharystię codziennie, a po wyzwoleniu księża przyjeżdżali z Garwolina raz w miesiącu. Z czasem, w okresie wiosenno-letnim, wierni gromadzili się na Mszy św. w każdą niedzielę. Ponieważ ich przybywało, pojawiła się konieczność rozbudowy kaplicy. Pomimo różnym trudności wiosną 1981 r. mieszkańcy Górek zaczęli wznoszenie murów przyszłego kościoła.

14 października 1984 r. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł