Rozmaitości
Papieski apel o odpowiedzialność

Papieski apel o odpowiedzialność

W minionym tygodniu papież Benedykt XVI zakończył swój wakacyjny pobyt w Bressanone i przeniósł się do letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Tam też w piątek i niedzielę spotkał się z wiernymi na modlitwie południowej „Anioł Pański”.

Pierwsze spotkanie miało miejsce w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. Przemawiając do wiernych,  wskazał, że z raju Maryja czuwa, szczególnie w trudnych godzinach doświadczeń, nad swoimi dziećmi, które powierzył jej Jezus, zanim umarł na krzyżu. Znaki tej matczynej troski można spotkać odwiedzając sanktuaria poświęcone Matce Bożej. Wymienił z nazwy Lourdes – ,,światowy bastion życia i nadziei” – które odwiedzi za miesiąc, aby świętować 150. rocznicę tamtejszych objawień maryjnych.  Po modlitwie Benedykt XVI pozdrowił zebranych w sześciu językach. Po polsku powiedział: ,,Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Jednoczę się w duchu z pielgrzymami, którzy gromadzą się na Jasnej Górze i wielu innych sanktuariach maryjnych. Wniebowzięta Matka Chrystusa niech otacza was płaszczem swojej opieki i wyprasza wszelkie potrzebne łaski. Niech wam Bóg błogosławi”.

Z kolei w niedzielę, 17 sierpnia, nawiązując do niedzielnej Ewangelii, papież zauważył, że „Słowo Boże daje nam okazję do zastanowienia się nad powszechnością misji Kościoła, składającego się z ludów wszystkich ras i kultur. Właśnie stąd płynie wielka odpowiedzialność wspólnoty kościelnej, wezwanej, aby była domem gościnnym dla wszystkich, znakiem i narzędziem komunii całej rodziny ludzkiej”. Benedykt XVI polecił także modlitwom i odpowiedzialności wszystkich chrześcijan niepokojącą kwestię rosnącej ilości wypadków drogowych. Zaapelował do wszystkich kierowców o odpowiedzialność. „Chrześcijanie powinni przede wszystkim robić rachunek swojego sumienia z własnego zachowania jako kierowców; ponadto niech społeczności wychowują wszystkich do traktowania prowadzenia pojazdów za tę dziedzinę, w której należy bronić życia i urzeczywistniać konkretnie miłość bliźniego” – dodał. Na zakończenie zwrócił się z dramatycznym apelem o pomoc uchodźcom w Gruzji i Osetii Południowej. „Modląc się zwłaszcza o spoczynek dla zmarłych i wyrażając szczere kondolencje tym, którzy przeżywają żałobę, wzywam do wielkodusznego złagodzenia ciężkiej doli uchodźców, przede wszystkim kobiet i dzieci, którym brakuje nawet najpotrzebniejszych rzeczy do przeżycia” – powiedział po modlitwie.

(xaa)