Rozmowy
Źródło: WWW.SANTUARIO-FATIMA
Źródło: WWW.SANTUARIO-FATIMA

Papież maryjnego zawierzenia

W polskiej rzeczywistości i pobożności maj utrwalił się jako miesiąc szczególnej pamięci Matki Bożej. Niespełna dwa tygodnie temu papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II - błogosławionym. Papież Polak był wielkim czcicielem Matki Bożej.

Ojciec Profesor przez wiele lat wykładał mariologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, wiele z tego zakresu opublikował. Również o mariologii Jana Pawła II. Kałuszyn, rodzinna parafia Ojca Profesora, to prawie Podlasie. Mamy więc pewne prawo do Ojca Profesora.

Bardzo mi miło. Witam i pozdrawiam szanownych czytelników „Echa Katolickiego”. Podlasie jest bardzo bliskie mojemu sercu. Gdy byłem dzieckiem, dawny proboszcz z Grębkowa, ks. Kawecki, który leczył metodami niekonwencjonalnymi, przynajmniej dwa razy wyciągnął mnie z ciężkiej choroby.

Faktycznie, Jan Paweł II był wielkim czcicielem Matki Bożej. Przypomnijmy przynajmniej niektóre znane fakty. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium czytał książkę „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Grigniona de Montfort – o praktyce oddania się Matce Bożej w niewolę, co młody Karol praktykował. Jako hasło swego pontyfikatu przyjął słowa Totus Tuus, które są skrótem dłuższego hasła streszczającego wspomniany traktat Grignuona: „Totus tuus sum ego et omnia tua sunt, o Maria”, co znaczy: „Cały Twój jestem i wszystko moje jest Twoje, o Maryjo”. Nabożeństwo to praktykowali także m.in. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł