Region

Papież patronem miasta

Miniony weekend niewątpliwie zapisze się na kartach historii miasta. 21 maja św. Jan Paweł II został ogłoszony patronem Międzyrzeca Podlaskiego.

Na decyzję Watykanu międzyrzeczanie czekali trzy lata. Z inicjatywą wyszli mieszkańcy, a stosowny wniosek przygotowali wierni z parafii św. Józefa. Koncepcję pozytywnie zaopiniowali i przegłosowali radni podczas wrześniowej sesji w 2020 r. - 21 maja, o 15.00, odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Przyjęta na niej uchwała podkreśliła wyjątkowość tego dnia w historii Międzyrzeca oraz oficjalnie wyznaczyła dzień patrona na 18 maja każdego roku - mówi zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk. Duchowe przygotowania do uroczystości rozpoczęły się 13 maja procesją fatimską, której trasa wiodła spod pomnika papieża do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła.

– To właśnie Jan Paweł II powiedział słowa: ,,Byłaś mi Matką zawsze, a w sposób szczególny 13 maja 1981 r., kiedy czułem przy sobie Twoją opiekuńczą obecność” – przypomniał proboszcz parafii ks. Dariusz Ostałowski. Wiernym rozważającym tajemnice różańcowe towarzyszyły relikwie dzieci fatimskich.

Niedzielne uroczystości poprzedziło triduum. W międzyrzeckich parafiach podczas wieczornych Mszy św. przypominano nauczanie Papieża Polaka, zaś o 20.30 wierni spotykali się na pl. Jana Pawła II, uczestnicząc w Apelu jasnogórskim. – Rozważania przygotował ks. D. Ostałowski. Triduum rozpoczęliśmy w dniu urodzin Karola Wojtyły. Dzięki temu zawiązaliśmy wspólnotę i wsłuchiwaliśmy się w słowa wielkiego Polaka. Wierni zabierali ze sobą świece i lampy, co podkreślało doniosłość tych chwil – mówi dziekan międzyrzecki i proboszcz parafii św. Mikołaja ks. kan. Dariusz Parafiniuk.

20 maja w szkole muzycznej odbyła się konferencja popularnonaukowa dotycząca nauczania Papieża Polaka. O 18.00 na pl. Jana Pawła II miał miejsce koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SGGW w Warszawie zwieńczony pieśnią, która nieodłącznie kojarzy się z papieżem – ,,Barką”.

 

Radość dla mieszkańców i diecezji

W niedzielę 21 maja, o 16.00, w kościele św. Mikołaja rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. W koncelebrze uczestniczyli bp Grzegorz Suchodolski, ks. infułat Kazimierz Korszniewicz, proboszczowie miejscowych parafii oraz księża pochodzący z Międzyrzeca Podlaskiego.

Stosowny dekret Stolicy Apostolskiej odczytał ks. infułat K. Korszniewicz. W homilii bp K. Gurda przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia papieża oraz prawdy naszej wiary. – Niebo jest miejscem otwartym dla wszystkich, którzy wierzą w Jezusa. Zapełnia się Jego uczniami. Nasz Ojciec Święty właśnie tam jest – powrócił do domu Ojca. W 2014 r. został ogłoszony świętym przez papieża Franciszka. Dziś Jan Paweł II zostaje patronem miasta. Jest to radość dla Międzyrzeca, ale i diecezji siedleckiej. Dziękujemy Panu Bogu za świętego papieża – podsumował.

Po Mszy św. wierni w asyście Orkiestry Wojskowej z Siedlec przeszli pod pomnik Jana Pawła II. Przewodniczący rady miasta Robert Matejek odczytał akt zawierzenia mieszkańców miasta wstawiennictwu świętego patrona. Dalszą część uroczystości poprowadził dyrektor MOSiR Arkadiusz Myszka. Zjednoczone chóry międzyrzeckich parafii oraz zespół muzyczny z parafii św. Mikołaja pod batutą organisty Zdzisława Frydrychowskiego zagrały koncert ku czci św. Jana Pawła II. Na jednej scenie wystąpiło ponad 200 osób w wieku od pięciu do 90 lat. Zwieńczeniem wyjątkowego dnia był koncert Chóru Miasta Siedlce połączony ze spektaklem solistów Teatru Es ,,Śpiewnik Papieski”. O 21.00 pod pomnikiem odbył się Apel jasnogórski.

 

Jako patron będzie nas wspierał

– Nieraz słyszymy opinie, że nie potrafimy czerpać z bogactwa św. Jana Pawła II. Powinniśmy częściej wracać do jego nauczania – podkreśla ks. D. Parafiniuk. Jak zaznacza, papież przemawiał do nas, nie tylko mówiąc czy pisząc. – Wielką naukę niosła ze sobą także jego obecność wśród nas, działania, jakie podejmował i miejsce, które odwiedzał – przypomina. Wybór św. Jana Pawła II na patrona Międzyrzeca Podlaskiego jest – jak zauważa ksiądz dziekan – cenną okazją do pochylenia się na nowo nad jego duchową spuścizną. – Wierzymy, że jako patron będzie nas wspierał i zobowiązywał do odczytywania drogowskazów, jakie nam zostawił. Liczymy, że świadomość, kto nam patronuje, wpłynie na nasze życie społeczne, ale też polityczne – dodaje.

O wyjątkowych dniach, które z pewnością zapiszą się w historii miasta, mówi też P. Łysańczuk. – Dostarczyły nam wielu wzruszeń i przemyśleń. Przywołały też wspomnienia osobistych spotkań z Ojcem Świętym w Rzymie czy podczas jego pielgrzymek do ojczyzny. Patronat św. Jana Pawła II to niewątpliwie powód do dumy, ale przede wszystkim wielkie zobowiązanie. Nauki papieża i jego przesłanie miłości bliźniego powinny być bliskie sercu wszystkich mieszkańców miasta – podsumowuje.

Magdalena Frydrychowska