
Papież pokory i uśmiechu
Albino Luciani, późniejszy Jan Paweł I, urodził się 17 października 1912 r. we włoskim Forno di Canale jako syn ubogiego robotnika, który był zdeklarowanym antyklerykałem i socjalistą. Dorastał, pozostając pod wielkim wpływem swojej żarliwie wierzącej matki oraz proboszcza rodzinnej parafii. W 1935 r. A Luciani przyjął święcenie kapłańskie. W 1954 r. został wikariuszem generalnym swojej rodzinnej diecezji Belluno, a cztery lata później Jan XXIII konsekrował go na biskupa i powierzył mu diecezję Vittorio Veneto. Nowy biskup pozostał przy swojej zwyczajnej, czarnej sutannie, zrezygnował z luksusów, wybierając pałac biskupi, który wymagał remontu.
Wyszukiwał i odwiedzał niepełnosprawnych oraz ubogich bez zapowiedzi, aby nie próbowali specjalnie się przygotowywać na wizytę biskupa.
W 1969 r. Paweł VI mianował go patriarchą Wenecji. „Przyjeżdżam do was biedny i taki stąd wyjadę” – powiedział wtedy Luciani. Otrzymał wówczas kapelusz kardynalski. Jako patriarcha Wenecji na synodzie biskupim rzucił pomysł, by diecezje oddawały 1% dochodów krajom Trzeciego Świata. Inicjował akcje charytatywne.
Papieżem został wybrany już w drugim dniu konklawe – 26 sierpnia 1978 r. W swym pierwszym przemówieniu powiedział: „Wczoraj rano szedłem jeszcze spokojny do Kaplicy Sykstyńskiej, by wziąć udział w wyborach. Nigdy nie umiałem sobie wyobrazić tego, co się stało. Kiedy zaczęło mi to niebezpieczeństwo zagrażać, obaj koledzy siedzący ze mną szeptali mi słowa otuchy: «Odwagi, jeśli Bóg nakłada ciężar, da także siłę do jego niesienia», a drugi dodał: «Proszę się nie bać. W całym świecie jest tak dużo ludzi, którzy modlą się za papieża»”. ...
HAH