Historia

Papież się raduje

29 maja w Szkole Podstawowej w Kaplonosach z udziałem bp. Kazimierza Gurdy świętowano 20-lecie nadania placówce imienia Jana Pawła II.

Po Mszy św. sprawowanej w kościele św. Mikołaja w Lubieniu społeczność szkolna i zaproszeni goście spotkali się w budynku SP, gdzie miała miejsce część oficjalna uroczystości i występ artystyczny uczniów. Patron szkoły św. Jan Paweł II został przywołany w hymnie, którym rozpoczęto uroczystości. „Żyj dla drugiego człowieka,/ Bądź wierny swym ideałom,/ Bierz przykład z Ojca Świętego,/ Do celu zmierzaj z zapałem” - wyśpiewała społeczność kaplonoskiej placówki.

Obecni byli kapłani, m.in. długoletni proboszcz parafii w Lubieniu ks. kan. Henryk Kalitka aktualnie posługujący w Wohyniu, obecny pasterz lubieniecki ks. Adam Haraszczuk, proboszcz prawosławnej parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie ks. prot. Tomasz Łotysz. Przybyli przedstawiciele władz gminnych z wójtem Bernardem Błaszczukiem oraz wizytator delegatury w Chełmie Lubelskiego Kuratorium Oświaty Janusz Korneluk, dawni nauczyciele oraz rodzice.

 

Piękna karta 

Starania o nadanie imienia rozpoczęły się we wrześniu 2001 r., kiedy dyrektorem placówki była Irena Łobacz. – Imię patrona wybraliśmy wspólnie: nauczyciele, rodzice, a przede wszystkim uczniowie – przypomniała dawna dyrektor. Jan Paweł drugi został patronem 31 maja 2004 r. 

– W historii szkoły to piękna karta budowania tradycji i kreowania własnej tożsamości opartej na ideałach wyznawanych przez papieża – mówiła podczas uroczystości dyrektor szkoły Renata Paluszkiewicz, przedstawiając przedsięwzięcia, których celem było poznawanie postaci i nauki patrona. – Uczestniczyliśmy w Ogólnopolskich Pielgrzymkach Rodziny Szkół Jana Pawła II, organizowaliśmy wycieczki szlakami papieża, przed szkołą zasadziliśmy dąb jego imienia. Wypełniając słowa patrona: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest”, założyliśmy w 2015 r. szkolne koło Caritas. W ramach pallotyńskiej Adopcji Serca zbieramy fundusze na pokrycie kosztów edukacji i utrzymania chłopca z Kamerunu. Włączaliśmy się w akcje charytatywne na rzecz Ukrainy i w ramach obchodów Światowego Dnia Dobra. Kontynuujemy dzieło rozpoczęte w 2012 r. przez Barbarę Wilczyńską – kwestę wielkanocną na rzecz włodawskiego hospicjum. To zaledwie kilka naszych działań, jest ich znacznie więcej – wyliczała R. Paluszkiewicz.

 

Widać patrona

W trakcie uroczystości odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca jubileusz nadania imienia szkole. 

– Jestem wdzięczny za to, że patron jest obecny we wszystkich działaniach, widać jego myśl i błogosławieństwo – mówił bp K. Gurda. – Zapewne w niebie, w domu Ojca, raduje się, patrząc na tę społeczność, która jest mu bliska. Gratuluję i cieszę się z waszych inicjatyw, na pewno służba drugiemu człowiekowi, m.in. poprzez działalność szkolnego koła Caritas, jest czymś ważnym. Słowa wypisane na jubileuszowej tablicy – „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – pokazują piękno człowieka, o którym przypomina nam Jan Paweł II – zaznaczył.

 

Mają na czym budować

Życzenia, aby mała społeczność była ciągle wielka przekazał w imieniu kuratora oświaty J. Korneluk, natomiast wójt B. Błaszczuk podkreślił duże możliwości nauczania i dobre wyposażenie szkoły. Osobistymi refleksjami podzieliła się dawna dyrektor placówki. – Aby naukowcy, pisarze czy odkrywcy mogli skutecznie pracować, muszą żyć w wolnym i bezpiecznym kraju – mówiła I. Łobacz. – Papież podarował naszemu narodowi wolność i zrobił to w piękny sposób – słowem, którym potrafił zjednoczyć wszystkich Polaków – stwierdziła.

Zachętę do okazywania szacunku i troski o innych skierował do społeczności szkolnej ks. H. Kalitka. – Żyjąc w atmosferze życzliwości, poszanowania wartości, ci młodzi ludzie będą mieli z czego korzystać. Ważne, aby budowali na fundamencie miłości Boga i drugiego człowieka – zaznaczył.

Kaplonoska szkoła jest członkiem rodziny szkół noszących imię JP II. – Włączamy się w obchody Dnia Papieskiego, braliśmy udział w zbiórce funduszy na Dzieło Nowego Tysiąclecia – mówi nauczyciel Beata Tomaszek. – Uroczyście obchodzimy dzień patrona ustanowiony 18 maja, w urodziny Karola Wojtyły, organizujemy akademie, konkursy, wieczornice. Pamiętamy o Janie Pawle II – podkreśla.

Joanna Szubstarska