Aktualności
Partnerskie dylematy

Partnerskie dylematy

Na zaproszenie władz miasta w Radzyniu Podlaskim gościć będzie delegacja ukraińska ze Zborowa na Ukrainie. Czy zostanie on miastem partnerskim Radzynia?

– Zborów położony jest w pobliżu miejsca, gdzie zmarł nasz wielki radzyński skrzypek Karol Lipiński. Znajduje się tam również jego pomnik, który wymaga odnowienia, stąd też rozpoczęliśmy współpracę z tamtejszymi władzami – tłumaczy sekretarz miasta Mirosław Kałuski.

Przyjazd delegacji w dniach 9-11 listopada nie jest przypadkowy. – Chcieliśmy, aby ukraińscy goście mogli wziąć udział w koncercie kończącym obchody XXIX Dni Karola Lipińskiego. Podpisane zostanie również stosowne porozumienie, które będzie pierwszym krokiem do nawiązania już formalnej współpracy partnerskiej – dodaje sekretarz.

By tak się stało, radni będą musieli podjąć stosowną uchwałę. Nawiązanie oficjalnej współpracy z tym miastem może jednak zostać źle odebrane, bowiem rada miejska Zborowa nadała honorowe obywatelstwo Stepanowi Banderze. Utworzona przez niego frakcja OUN-B ponosi odpowiedzialność za zorganizowane ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

– Owszem, jest to postać, która w naszym kraju kojarzy się negatywnie. Jednak my kierujemy się innym elementem, który jest spoiwem stron Polski i Ukrainy, a jest to osoba Karola Lipińskiego. Postać Bandery nie powinna być tutaj barierą, przez którą zapomnimy o miejscu śmierci naszego wielkiego rodaka – uważa sekretarz.

– Niezależnie od podziałów politycznych jesteśmy zgodni, że dialogować z Ukrainą warto i kontakty ze Zborowem są cenne. Nie chcieliśmy jednak przyjmować jakiegoś radykalnego stanowiska i zatrzaskiwać drzwi, bo nie o to chodzi. Zaleciliśmy zarządowi kontynuowanie dialogu, jednak bez przyjmowania hucznych deklaracji, bo one mogłyby wywrzeć wrażenie akceptowania braku szacunku dla prawdy – tłumaczy Zbigniew Smółko, przewodniczący komisji spraw Społecznych.

KN