Aktualności
Patriotycznie

Patriotycznie

Msze w intencji ojczyzny, uroczystości patriotyczne, parady, biegi czy koncerty - obchody święta odzyskania niepodległości w regionie zapowiadają się bardzo bogato.

Warto zainteresować się ofertą przygotowaną na 11 listopada – zatroszczyły się o to nasze lokalne samorządy, parafie oraz ośrodki kultury.

Biała Podlaska

Bialskie obchody 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się od zbiórki przed „miejscem straceń”. O 9.30 nastąpi podniesienie flagi państwowej, wybrzmi też hymn Polski. Po złożeniu kwiatów przy miejscu straceń i pod tablicą poświęconą marszałkowi J. Piłsudskiemu głos zabierze prezydent miasta. Następnie uczestnicy spotkania w pochodzie udadzą się do kościoła św. Antoniego. Uroczystej Eucharystii w intencji ojczyzny będzie przewodniczył ks. Jacek Guz, dyrektor bialskiego Ośrodka Misericordia Caritas. Po Mszy św. nastąpi przemarsz pod pomnik 34 Pułku Piechoty. Po południu, około 12.20, rozpocznie się Bieg Niepodległości. Start i metę wyznaczono przy wyżej wymienionym pomniku. Trasa biegu będzie wiodła ulicami: Warszawską, Kopernika, 34 Pułku Piechoty, Pokoju i ponownie Warszawską.

11 listopada, o 9.00, w siedzibie BCK odbędzie się także XV Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta. Wieczorem, o 17.00, rozpocznie się wieczór muzyczny zatytułowany „Tobie Ojczyzno”. Przed zgromadzonymi w auli Państwowej Szkoły Wyższej wystąpią najpierw uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II. Młodzież zaprezentuje montaż słowno-muzyczny „Droga ku wolności”. W drugiej części spotkania zaplanowano koncert „Ułani, ułani”. Przed bialczanami wystąpią Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Parze artystów towarzyszyć będzie Strzyżowski Chór Kameralny pod dyrekcją Grzegorza Oliwy.

W Siedlcach

Obchody Dnia Niepodległości zainauguruje o 10.00 Msza św. w kościele pw. św. Józefa pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Centralne obchody rozpoczną się o 11.30 na pl. Wolności. W ich trakcie zaplanowano wystąpienie prezydenta miasta, złożenie wieńców i zapalenie zniczy pamięci, koncert Orkiestry Wojskowej w Siedlcach, układanie 95-metrowej flagi państwowej, pokaz sprzętu wojskowego, a także pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznych przy XII Okręgu Podlaskim Narodowych Sił Zbrojnych. Na wszystkich uczestników będzie czekał wojskowy poczęstunek.

O 12.45 ulicami miasta wyruszy Parada Niepodległości, w której udział wezmą grupy rekonstrukcyjne, harcerze, młodzież szkolna. Trasa pochodu będzie wiodła od pl. Wolności, przez ulicę Jagiełły, Sokołowską, Wojskową, Armii Krajowej, pl. Zdanowskiego, Kilińskiego, 3 Maja, Wyszyńskiego, Starowiejską, Piłsudskiego, aż do pl. Sikorskiego. Propozycją dla tych, którzy chcieliby spędzić ten dzień bardziej aktywnie, będą biegi uliczne – start o 13.00 sprzed urzędu miasta.

Muzeum Regionalne na 11 listopada przygotowało cykl imprez pod hasłem „Dni Niepodległej”. Rozpocznie je o 15.00 wykład i pokaz multimedialny Rafała Woźniaka – „Żuawi Śmierci w 1863 r.”. Po nim zaplanowano program słowno-muzyczny „Póki w narodzie myśl historii żyje”, przygotowany przez Antoninę i Eugeniusza Mąków. Udział w nim wezmą m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali.

Nie zabraknie także imprez towarzyszących: turnieju szachowego, mistrzostw w strzelaniu z kbk AK w Gołoborzu czy zlotu drużyny Hufca ZHP „Podlasie”.

Łuków

Tradycją jest, że 11 listopada łukowianie spotykają się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, by modlić się w intencji ojczyzny. W tym roku Msza św. rozpocznie się o 9.00, a po niej zaplanowano część artystyczną wykonaną przez uczniów Gimnazjum nr 3 im. J. Piłsudskiego, wystąpienia okolicznościowe, złożenie wieńców i wiązanek pod tablicą upamiętniającą Polską Organizację Wojskową. Po raz 21 odbędą się również Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległościowe. Miłośnicy sportu spotkają się o 13.00 na placu przy fontannie.

Nową propozycją jest w tym roku pomysł łukowskiego społecznika Andrzeja Zdrojewskiego, który zaprasza mieszkańców do nieco innego świętowania tego radosnego dnia. Na pl. Wolności i Solidarności o 15.00 łukowianie zobaczą wystawę „maszyn warczących”, na której prezentowane będą pompy, silniki, motocykle, paralotnie i in. Zebrani ogrzeją się przy ognisku, gdzie piec się będą ziemniaki, a w parniku zagrzeje się kiełbasa. Swoją twórczość zaprezentują miejscowi artyści. Każdy kto weźmie udział w obchodach, otrzyma pamiątkową opaskę.

KO/AWAW/WE

KO