Kościół
Źródło: Arch
Źródło: Arch

Patron dający nadzieję

Wiadomość o chorobie nowotworowej może być miażdżącym ciosem nie tylko dla ciała, ale i ducha chorego. Po otrząśnięciu się z pierwszego szoku szukamy pomocy u lekarzy. Tymczasem Największy z nich chce, abyśmy wyciągnęli rękę również w Jego stronę.

Swoje prośby możemy kierować do Niego za wstawiennictwem świętych, np. św. Peregryna - patrona ludzi chorych na raka. W Polsce ten włoski święty wciąż jest mało znany. Tymczasem włoski zakonnik skutecznie wstawia się za chorymi na nowotwory, upraszając dla nich łaskę uzdrowienia. Jego relikwie posiada niewiele kościołów w Polsce. Jednym z nich jest parafia Trójcy Świętej w Połoskach w powiecie bialskim. Wprawdzie święty „mieszka” tam od niespełna roku, lecz już zasłynął pierwszymi łaskami.

Skuteczny orędownik

– Nowotwory stały się chorobą powszechną. Zapada na nią coraz więcej osób. Z choroby śmiertelnej stała się schorzeniem przewlekłym. Dlatego postanowiłem sprowadzić relikwie św. Peregryna. Pomógł mi w tym mój znajomy pochodzący z sąsiedniej parafii Jeziorzany – franciszkanin o. Kazimierz Więsek, penitencjarz apostolski pracujący w Watykanie. Jego rodzice chorowali na nowotwór, więc doskonale wie, czyjego wstawiennictwa szukać. Zaproponował, że przekaże naszej wspólnocie relikwie św. Peregryna – opowiada ks. Leszek Walęciuk, proboszcz parafii w Połoskach.

 

Nie tylko o zdrowie

Uroczystość instalacji miała miejsce we wrześniu 2017 r. Relikwie św. Peregryna pierwszego stopnia to cząstka jego kości i tkanek. Umieszczone zostały w głównym ołtarzu kościoła. Od tamtej pory każdego 11 dnia miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji chorych. Imiona tych, którzy sobie tego życzą, są wyczytywane. Po Eucharystii ma miejsce Litania do św. Peregryna oraz modlitwa za jego wstawiennictwem z przedstawieniem próśb, jakie wierni składają na kartkach. Nabożeństwo gromadzi coraz więcej osób. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł