Diecezja
Patron na lata

Patron na lata

W sobotę, 27 listopada, odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum i Liceum Katolickiemu w Garwolinie imienia Cypriana Kamila Norwida.

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią pod przewodnictwem biskupa siedleckiego w kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. W homilii biskup podkreślił, że w wychowaniu chrześcijańskim nie może zabraknąć perspektywy eschatologicznej, ukierunkowanej na życie w komunii z Bogiem na wieki. –  Wchodząc w prawdziwą relację z Bogiem i bliźnim zaczynamy odkrywać, że w naszym życiu nie tylko potrzebujemy tego, co jest po naszej myśli, ale również wydarzeń trudnych, które rzeźbią nasz charakter. Gdyby rzeźbiarz bał się użyć dłuta, by ociosać kamień, nie stworzyłby pięknej rzeźby. Każdy z nas, dotkniętych grzechem pierworodnym, potrzebuje obróbki, by Boży obraz i podobieństwo stawały się w nas widoczne i rozbłysły pięknem Chrystusa – mówił.

Na zakończenie Eucharystii bp Kiernikowski poświęcił nowy sztandar szkoły. Dalsze uroczystości odbyły się w auli im. ks. Stanisława Maksymowicza Liceum Katolickiego w Garwolinie. Podniosłym i wzruszającym momentem było odsłonięcie tablicy poświęconej patronowi szkoły.

– Szkoła nasza, dzięki życzliwości i wsparciu śp. ks. prałata Stanisława Maksymowicza, rozpoczęła swoją działalność w 1996 r. jako placówka niepubliczna. Organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Przymierze Rodzin. W 1999 r. liceum zostało przekształcone w szkołę publiczną. Kolejne lata to szybki rozwój placówki. Od 2006 r. obok liceum rozpoczęło działalność Gimnazjum Przymierza Rodzin. Spośród kilku propozycji wybraliśmy na patrona C.K. Norwida. Jego życie i twórczość wyznaczają kierunek wychowania na długie lata. Wraz z Janem Paweł II odkrywamy w nim wzór człowieka, chrześcijanina, europejczyka i Polaka – mówiła w swoim wystąpieniu dyrektor placówki Małgorzata Małachowska.

Akt nadania imienia C.K. Norwida Gimnazjum i Liceum Katolickiemu odczytała Izabela Dzieduszycka, przewodnicząca Stowarzyszenia Przymierze Rodzin. Przed nowym sztandarem odbyło się ślubowanie uczniów.

ks. Mateusz Czubak