Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Patron od dobrych wyborów

Jest nazywany hetmanem hufców anielskich, przewodnikiem dusz do nieba, duchem wszystkich usługujących i sławnym cudotwórcą. Grono jego czcicieli wzrasta z każdym rokiem.

- Obecny rozkwit kultu św. Michała Archanioła jest wielką tajemnicą oraz istnym fenomenem. Proszę mi uwierzyć, my jako michalici widzimy to bardzo wyraźnie. W naszym kraju dzieje się naprawdę coś niezwykłego. Peregrynacja figury św. Michała nigdzie nie rozwinęła się na taką skalę, jak w Polsce - przekonuje ks. Rafał Szwajca. O Księciu zastępów anielskich może mówić godzinami. Jest krajowym koordynatorem peregrynacji kopii figury św. Michała Archanioła z Gargano. Przyznaje, że kult św. Michała mocno przygasł w ostatnich dziesięcioleciach, ale od sześciu lat znów przybiera na sile. Może to znak naszych czasów? Zachłysnęliśmy się naszą wolnością i możliwościami. Często nawet nie zauważamy, jak mocno jesteśmy zaplątani w małe i wielkie uzależnienia od rzeczy i ludzi, jak bardzo jesteśmy poranieni, obciążeni lękami, złymi myślami, jak bardzo brakuje nam pokoju serca. W tej bezradności warto szukać pomocy u niebiańskich przyjaciół.

– Św. Michał Archanioł porusza ludzkie serca. Jego wstawiennictwa szukają rodzice płaczący nad swymi dziećmi, ludzie uwikłani w różne nałogi i walczący ze swoimi słabościami. O orędownictwo proszą też osoby szukające wewnętrznego uzdrowienia i ci, którzy stoją przed ważnymi życiowymi wyborami. To szczególny patron tych ostatnich. Tak powiedział jeden z biskupów. Św. Michał Archanioł opowiedział się po stronie Boga i teraz pomaga wybierać ludziom to, co dla nich najlepsze. Ten potężny święty „przemawia” też do tych, którzy są zachwyceni Bogiem. Oni czują, że św. Michał jest blisko Boga, że jest pełen Jego mocy. Ten Archanioł uczy nas stawiać Pana na pierwszym miejscu. Doskonale przypomina nam o tym jego imię. Wszędzie, gdzie przybywa w znaku swojej figury, sprawia wielkie poruszenie. Zaobserwowaliśmy to nie tylko w kościołach i parafiach, ale też w klasztorach, więzieniach, szpitalach i w szkołach – zaznacza ks. R. Szwajca.

 

Wielki powrót

Czcicielom św. Michała Archanioła bliska jest nie tylko jego figura z Gargano, ale także krótka modlitwa ułożona przez papieża Leona XIII. Nazywa się ją prostym egzorcyzmem.

– Powstała pod koniec XIX w. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł