Aktualności
Patrzą na świat z optymizmem

Patrzą na świat z optymizmem

Gdy zagra muzyka, bawią się na całego, a jeśli trzeba - mądrością i doświadczeniem służą nawet lokalnym władzom. Osoby w jesieni życia z powiatu ryckiego udowadniają, że wciąż są ważną częścią społeczeństwa.

Z myślą o nich Rejonowy Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizował Dzień Seniora. Uroczystość zainaugurowała Msza św. w kościele Najświętszego Zbawiciela. Po niej uczestnicy przeszli do sali kina „Renesans”, aby wziąć udział w dalszych oficjalnych uroczystościach. Z ust zaproszonych gości padło wiele uprzejmych słów. A najaktywniejsi członkowie związku i jego przyjaciele otrzymali dyplomy i odznaczenia.

Uhonorowanie zasłużonych emerytów i rencistów było w pełni uzasadnione. Wielu z nich zrobiło w ostatnim czasie wiele dla okolicy. Przykładem może być zbiórka pieniędzy na rzecz Szpitala Powiatowego w Rykach. Wolontariusze prowadzili kwesty na terenie całego dekanatu. – Dziękuję wam za to wielkie wsparcie. Nie są ważne zebrane kwoty, ale gest. Te środki na pewno zostaną mądrze wykorzystane – zapewnił Dariusz Szczygielski, starosta rycki.

Przedstawiciele władz docenili też rozległą wiedzę seniorów. – Dzięki waszemu doświadczeniu i wsparciu łatwiej jest nam pracować – zauważył włodarz powiatu. A jego zastępca dostrzegł w osobach 60+ wspaniałe podejście do rozrywki. – Potraficie bawić się na całego i robicie to najpiękniej. Niech młodzi się od was tego uczą – podkreślił Dariusz Cenkiel, wicestarosta.

O tym, że wicestarosta ma rację, świadczyła część artystyczna. W skeczach kabaretowych wystąpiły dwie seniorki: Henryka Pawlak i Bożena Kucharska. Akcent muzyczny zapewnił chór seniora Relaks. Natomiast gościnnie wystąpiły Czerniczanki oraz Zespół Tańca Ludowego „Ryki”.

Popisy estradowe przyjaciół obserwowało dziesiątki widzów. Tak licznemu audytorium podczas Dnia Seniora nie można się dziwić. Rycki związek rencistów i emerytów słynie z długiej tradycji liczącej ponad 40 lat. Obecnie należy do niego 443 członków. – To tutaj dzięki współdziałaniu z władzami miasta i powiatu rozwiązywane są problemy osób starszych, niepełnosprawnych i inwalidów, którzy zasługują na godne życie w społeczeństwie i rodzinie – podkreśla Zofia Flak, przewodnicząca związku.

Aby urozmaicić i uprzyjemnić życie seniorów, organizacja gromadzi uczestników na imprezach okolicznościowych, spotkaniach opłatkowych albo zabiera ich na wycieczki lub turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe. Chęci do działania jest tak wiele, że seniorzy mają zajęte praktycznie wszystkie tygodnie w roku. W poniedziałki są uczestnikami wykładów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zaś w czwartki ćwiczą zdolności wokalne na spotkaniach chóru śpiewaczego Relaks.

Tomasz Kępka