Region
Źródło: GU
Źródło: GU

Patrzeć w przyszłość

Dzięki zaangażowaniu i współdziałaniu wielu osób zarówno z naszego, akademickiego środowiska, jak i partnerów oraz przyjaciół uczelni możemy szczycić się mianem uniwersytetu - powiedziała rektor prof. Tamara Zacharuk podczas posiedzenia senatu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego wieńczącego obchody 45-lecia uczelni.

Na uroczystość, która odbyła się 21 maja w auli wydziału humanistycznego, przybyli m.in.: minister rolnictwa Marek Sawicki, poseł Krzysztof Tchórzewski, wojewoda Jacek Kozłowski, marszałek Adam Struzik, prezydent Wojciech Kudelski.

Obecni byli też przedstawiciele duchowieństwa na czele z ks. kan. dr. Krzysztofem Barygą – dyrektorem wydziału nauczania kurii siedleckiej, dyrektorzy i rektorzy szkół, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych, firm oraz instytucji współpracujących z uczelnią.

Wiek młodzieńczy

Podczas uroczystego posiedzenia senatu rektor prof. T. Zacharuk przypomniała drogę, która doprowadziła uczelnię do obecnej rangi. – Radosne „Gaudeamus” w siedleckiej Alma Mater zabrzmiało po raz pierwszy 25 września 1969 r. Ówczesna Wyższa Szkoła Nauczycielska powstała dzięki wysiłkowi ludzi, którzy uwierzyli, że w nieposiadającym tradycji naukowo-kulturalnych mieście może powstać ośrodek akademicki, kuźnia kadr pedagogicznych – wspomniała rektor.

W ciągu lat placówka przekształcała się kolejno w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, potem w Wyższą Szkołę Rolniczo-Pedagogiczną i Akademię Podlaską, by przed czterema laty osiągnąć rangę uniwersytetu. – Dziś Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach jest najważniejszym ośrodkiem naukowo-badawczym w naszym regionie. To wokół niego koncentruje się środowisko uczonych, ekspertów i praktyków, którzy, zajmując się różnymi dziedzinami nauki, wspólnie działają na rzecz kształtowania i rozwoju edukacji oraz życia kulturalnego i społecznego regionu – dodała prof. T. Zacharuk. I podsumowała: – Choć 45 lat to dla uniwersytetu ledwie wiek młodzieńczy – jeśli się pamięta, że Uniwersytet Boloński, najstarszy uniwersytet w zachodnim świecie, obchodził już swoje 900-lecie, a dumny senior wśród polskich uniwersytetów świętuje w tym roku 650 rocznicę swoich urodzin – niech ten jubileusz naszej Alma Mater przypomina dziś o przebytych drogach i skłania do refleksji nad miejscem w świecie każdego z nas, nad rozwojem i przyszłością uczelni.

Podczas uroczystości poza zwykłymi promocjami doktorskimi i habilitacjami wręczono też doktorat honoris causa. Otrzymał go agronom prof. Andrzej Dubas, były wykładowca Akademii Rolniczej w Poznaniu, którego badania przyczyniły się do rozwoju upraw kukurydzy w Polsce.

Działali nocą

Obchody jubileuszu 45-lecia rozpoczęły się w niedzielne popołudnie, 18 maja, od wydarzeń naukowych, kulturalnych i artystycznych pod hasłem: „Poznaj naszą uczelnię! Dzień otwartych drzwi”. Jedną z głównych atrakcji był 45-godzinny wykład przygotowywany przez wydział nauk ścisłych, który poprowadziło 45 wykładowców. Poniedziałkowe popołudnie poświęcono historii uczelni. W trakcie „Wieczoru wspomnień” odbyła się promocja albumu jubileuszowego.

Dzień później, 20 maja, odprawiona została Msza św. w intencji społeczności akademickiej celebrowana przez ks. prałata dr. Mieczysława Głowackiego, rektora Wyższego Seminarium Duchownego. Dzień zakończył się niezwykłym koncertem „Od klasyki do rozrywki” w auli wydziału humanistycznego, która na ten jeden wieczór zamieniła się w salę koncertową.

Spore zainteresowanie wzbudziło wydarzenie pod wymownym tytułem „Działania nocą”, które odbyło się w środę, 21 maja. Wzięli w nim udział wykładowcy, absolwenci i studenci. Podczas spotkania nie zabrakło pokazu prac plastycznych i fotograficznych, występów wokalnych oraz muzycznych. Jedną z atrakcji wieczoru, która przysporzyła wiele śmiechu i wzruszeń, było wspólne z publicznością pisanie wiersza o uniwersytecie. Całość zaczęła się o 18.00 i potrwała do 1.00 w nocy. Była to ostatnia, ale też jedna z najbardziej atrakcyjnych części obchodów 45-lecia uczelni.

KO