Aktualności
Paulini zapraszają

Paulini zapraszają

Zakon paulinów stanowi istotną część tradycji i historii Włodawy - podkreśla przeor klasztoru i proboszcz parafii św. Ludwika we Włodawie o. Marek Nowacki OSPPE.

Zbliża się odpust św. Ludwika i Jarmark Pauliński. Ojcowie paulini świętowanie rozpoczną Mszą za zmarłych w kaplicy cmentarnej Zmartwychwstania Pańskiego 27 sierpnia, o 19.00. Godzinę później w ogrodach paulińskich odbędzie się wieczór taneczny. Na kolejny dzień, po Mszy św. odpustowej, zaplanowano szereg wydarzeń i atrakcji, m.in. turniej rycerski oraz koncert zespołu Tehalim.

 

Jubileusz powrotu paulinów

Suma odpustowa ku czci św. Ludwika, patrona parafii, będzie sprawowana 28 sierpnia, tj. w pierwszą niedzielę po wspomnieniu liturgicznym tego świętego, przypadającym 25 sierpnia. Eucharystii o 10.30 będzie przewodniczył generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Paulini włodawscy w tym roku obchodzą 30 rocznicę powrotu do tego nadbużańskiego miasta, po 128 latach od carskiej kasaty. Jej dramat rozegrał się w nocy z 15 na 16 listopada 1864 r. Zakonników, którzy nie chcieli sekularyzacji ani legalnego wyjazdu za granicę, pod strażą wywieziono na Jasną Górą, pozostawiając w charakterze administratora jedynie o. Narcyza Michalskiego. Włodawiacy przybywający na Jasną Górę wspominali, iż są z popaulińskiej parafii i wyrażali pragnienie powrotu zakonników. Starania, aby ci znów posługiwali, rozpoczął generał zakonu paulinów o. Józef Płatek. To na jego prośbę bp Jan Mazur odpowiedział zaproszeniem na oficjalne spotkanie, do którego doszło 30 czerwca 1981 r. Okoliczności stały się sprzyjające dopiero po 1989 r. i za kadencji następnego przełożonego generalnego o. Jana Nalaskowskiego, 4 czerwca 1992 r. bp J. Mazur wydał dekret erygujący dom zakonny paulinów i zezwolił na ich zaangażowanie w pracę duszpasterską w parafii. Oficjalny i uroczysty powrót zakonników do Włodawy nastąpił w niedzielę 30 sierpnia 1992 r.

– Zakon paulinów stanowi istotną część tradycji i historii Włodawy – podkreśla obecny przeor i proboszcz o. M. Nowacki OSPPE. – Jesteśmy tutaj dla ludzi, a przyjeżdżając do Włodawy, wtapiamy się w jej kulturę i tożsamość. Myślałem, co jeszcze moglibyśmy zrobić z okazji 30-lecia powrotu paulinów, jak moglibyśmy to uczcić. Skoro jesteśmy zakonem, który zapisał się w historii Polski i związany jest z Jasną Górą, to co możemy dać więcej, jeśli nie Maryję? Zawierzyliśmy miasto Matce Bożej, co stało się 2 lipca – mówi przeor, dodając, że cały XX w. jest dla „naszego narodu nauką ufności Matce Bożej, zwieńczoną wielkimi postaciami, których życie było zawierzeniem: Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński”.

         

Bogaty program jarmarku

Ojcowie i bracia paulini konwentu włodawskiego zapraszają po Mszy odpustowej 28 sierpnia do ogrodów paulińskich, gdzie dla parafian i gości przygotowano bogaty program. – Rozpoczniemy polonezem włodawskim spod klasztoru do ogrodów, do którego zapraszamy wszystkich włodawian – mówi Renata Holaczuk z Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie”, jednego z organizatorów. – Zaprosiliśmy do udziału Małopolską Zgraję Sarmacką z Krakowa, która wystąpi w turnieju rycerskim. Na Jarmarku Paulińskim będą specjały kuchni klasztornej i sarmackiej, będzie możliwość wykonania zdjęcia w XVIII-wiecznych strojach, udziału w rodzinnej grze miejskiej czy konkursie historycznym. Przygotowana jest propozycja dla młodzieży – turniej piłki oraz konkursy dla dzieci. Cieszymy się, że udało się zbudować tak bogaty program, który będzie realizowany przez wolontariuszy.

O 14.00 na muszli koncertowej obok klasztoru wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, na 16.00 zaplanowano koncert zespołu Tehalim, zaś godzinę później – młodego muzyka Jana Diug, który zagra na wiolonczeli.

W organizację wydarzenia włączyły się wspólnoty parafialne, władze lokalne, domy kultury, muzeum włodawskie, a obok KGM „Zosie Samosie” swój udział będą miały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Suszna.

Joanna Szubstarska