Pędzlem i batutą
Jednym z elementów kulturalnego wydarzenia był plener malarski. Poprowadziła go absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Barbara Dębek. Dzieci przybyłe na teren parku przy muzeum wspólnie z artystką i pod jej czujnym okiem malowały to, co je otaczały.
Powstały więc kolorowe dworki, ogromne drzewa oraz zdobiące teren – a przypominające o dziełach Sienkiewicza – postacie z jego książek.
Iluzja czy rzeczywistość?
Na wspólną zabawę – podróż do świata iluzji zaprosił Maciej Pęda. Ten młody człowiek to dwukrotny mistrz Polski w iluzji scenicznej. Tą dziedziną sztuki zajmuje się już od 12 lat. Pokazywał m.in. karciane sztuczki, które wprawiały dzieci i młodzież w osłupienie. Do swoich sztuczek M. Pęda zapraszał także widzów. Na szczęście nikt nie zniknął i mógł dokończyć wspólną zabawę podczas pikniku rodzinnego.
Uczta muzyczna
Ostatnim elementem kulturalnego pikniku rodzinnego był występ Podróżującej Filharmonii. Na koniec każdy z przybyłych mógł się posilić pieczoną kiełbaską. Dyrektor muzeum już dziś zapowiada, że takich spotkań będzie więcej. – Chcemy, by miejsce urodzenia Henryka Sienkiewicza rozwijało się pod wieloma względami. Oprócz spotkania z batutą i pędzlem nasi goście mogli także dowiedzieć się nieco więcej na temat historii dworu. Przygotowaliśmy bowiem wystawę mówiącą o życiu na nim u progu wybuchu II wojny światowej – podsumował dyrektor Maciej Cybulski.
Wioletta Ekielska