Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Pejzaże wyobraźni w Galerii ES

Do 7 kwietnia w międzyrzeckiej galerii można podziwiać prace Ewy Szczęsnej-Sienkiel, malarki z Lubina.

Wernisaż odbył się 6 marca. Wielbiciele sztuki mogli podziwiać prace malarki, posłuchać o jej inspiracjach i technikach, w jakich tworzy. Dzielili się z artystką swoimi odczuciami oraz refleksjami. Malarka wybrała na wystawę do Międzyrzeca swoje najnowsze obrazy. Wśród nich znalazły się również prace inspirowane przyrodą ziemi międzyrzeckiej stworzone przez malarkę podczas pobytu na ubiegłorocznym plenerze w Krzymoszycach.

– To malarstwo uduchowione, obrazy w klimacie snu i bajki – ocenia Andrzej Szczerbinki, kierownik galerii. Malarka przyznaje, że od zawsze fascynowała ją natura. Dlatego główną inspiracją jej prac jest przyroda. Jednak to, co widać na obrazach, to natura bardzo przefiltrowana przez wyobraźnię, przenikająca się i tajemnicza. W pracach przeważają barwy ziemi, natury – przede wszystkim ugry, błękity i zielenie. – To moje kolory. Choć nie stosuję ich ze świadomym zamysłem, to są we mnie i wciąż są obecne w moich pracach – przyznaje malarka. W wielu obrazach pojawiają się laserunki nadające obrazom tajemniczości i głębi. – Głównie są to prace olejne, ale część wykonana jest techniką mieszaną. Pierwsza warstwa akrylowa, a wykończenie olejne. Tak, żeby to, co jest pod spodem, było częściowo widoczne – wyjaśnia artystka.

Malarka co roku jeździ na plenery, ale nie wszystkie pejzaże E. Szczęsnej-Sienkiel powstają w plenerze. Często robi tam jedynie szkice, przygląda się fragmentom natury i zapamiętuje je. Potem powoli tworzy obrazy w swojej pracowni.

Kolejna wystawa w Galerii ES już na początku kwietnia. Swoje prace zaprezentuje Stanisław Baj, profesor ASP w Warszawie.

BZ