„Perełki” św. Franciszka
Przyjemny w mowie, uprzejmy w zachęcaniu, wierny w dochowaniu sekretu, skuteczny w działaniu... O kim mowa? Obraz św. Franciszka nakreślony piórem Tomasza z Celano to wstęp do inspirujących rozważań o duchowym dziedzictwie Asyżanina, które mimo upływu lat nie traci na aktualności, a dla chcących wydać walkę swoim grzechom i wadom jest nieocenioną skarbnicą wiedzy i cenną lekcją zastosowania jej w praktyce. Św. Franciszek był realistą, który twardo stąpał po ziemi i jednocześnie dążył do ideału - zauważa w książce „Co zrobiłby św. Franciszek?” o. Emil Kumka. „Święty wśród świętych, a wśród grzeszników jakby jeden z nich” - jak go określa na łamach swojej książki - jest doskonałym nauczycielem w dochowywaniu wierności Bogu i miłowaniu Go z całego serca. A bliźniego jak siebie… Oto przykład…
Umieram… z głodu
Nakazowi, by bracia nikogo nie sądzili i nikim nie gardzili, towarzyszyło przypomnienie Asyżanina, że „Bóg bowiem jest naszym i ich Panem”. Osąd i pogarda – jak wskazywał – niszczą pokój serca głoszącego fałszywe wyroki. O. E. Kumka podpowiada, że chcący żyć przesłaniem św. Franciszka powinni powstrzymać się od gniewu. A źródłem motywacji do zaniechania złego jest… nadzieja! Święty przypomina, że nawet najtrudniejszy człowiek – jak zauważa – może stać się naśladowcą Chrystusa. W końcu drogi Boże nie są naszymi, a miłosierdzie wyraża się także optyką spojrzenia.
Pewnej nocy [książka o. E. Kumki zawiera wiele cennych anegdot z życia świętego] Asyżanina obudził krzyk jednego z braci: „Umieram! Umieram!”. Zapytany o powód doprecyzował, że… umiera z głodu. Franciszek, motywowany miłością i wyrozumiałością, zarządził wówczas wspólny posiłek. Lekcja, jaką przy okazji odebrali bracia, to przypomnienie prawdy, że „Pan chce miłosierdzia, a nie ofiary” i że prawdziwa asceza (nie umniejszając znaczenia postu, który jest rzeczą chwalebną!) to także umiłowanie Boga w Jego darach.
Prośba o pietruszkę
Jako syn kupca św. Franciszek miał również doświadczenie w targowaniu się… dla Boga. ...
AW