Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Perfekcyjne panie domu?

14 marca w świetlicy wiejskiej w Huszlewie odbył się gminny etap Olimpiady wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym, przedsiębiorczości i ekologii.

- To już tradycja - przyznaje Michał Soszyński, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łosicach. - Co roku na terenie gmin powiatu łosickiego w swoich działaniach mamy organizację olimpiad gminnych i powiatowej. Ta atrakcyjna forma szkolenia popularyzuje wiedzę oraz integruje i aktywizuje społeczność wiejską kobiet. Szeroki jest zakres wiedzy, którą muszą wykazać się uczestniczki olimpiady. Dotyczy ona m.in.: zdrowej żywności, agroturystyki, ekologii, ogrodnictwa, sadownictwa, kwiaciarstwa, przetwórstwa i przechowywania żywności, estetyki gospodarstw, przedsiębiorczości oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - dodaje M. Soszyński. Wiedzę sprawdziło 55 pań z terenu gminy Huszlew. Uczestniczki olimpiady pisały test zawierający 40 pytań. Najlepsza okazała się Joanna Olesiejuk, uzyskując maksymalną ilość punktów. Drugie miejsce zajęła Alina Odnoczko, a trzecie - Krystyna Osiej. Wszystkie laureatki są mieszkankami Huszlewa.

Olimpiadę kobiet połączono z konkursem kulinarnym na najlepszą potrawę z drobiu. Na konkurs zgłoszono 11 potraw. Komisja konkursowa pierwszą nagrodę za „Oczy Shreka w kaczym rosole” przyznała paniom ze Stowarzyszenia Mostowianki z Mostowa. Drugie miejsce zajęło „Wyluzowane kurczę”, czyli rozgrzewający rosół z drobiowym koszyczkiem przygotowany przez panie z KGW w Huszlewie oraz Stowarzyszenie Makarówka. Trzecie miejsce komisja konkursowa przyznała paniom z KGW Kownaty za roladki z kurczaka z kaszą gryczaną i borowikami.

Oprawę artystyczną zapewnił zespół Marysieńki ze Szpak. W spotkaniu uczestniczyli goście, wśród których znaleźli się m.in.: Maria Sudnik – kierownik Rozwoju Obszarów Wiejskich MODR Oddział Siedlce, M. Soszyński – kierownik PZDR w Łosicach, Stanisław Stefaniuk – wójt gminy Huszlew, Grzegorz Wawryniuk – przewodniczący rady gminy.

Głównym organizatorem olimpiady był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Łosicach. Do zorganizowania konkursu włączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Huszlewie i Koło Gospodyń Wiejskich z Huszlewa.

Tadeusz Nieścioruk