Kultura

Perła w Garwolinie 

Od lat samorząd Mazowsza w ramach instrumentu wsparcia przekazuje dofinansowania na renowację i konserwację mazowieckich zabytków.

- To wyjątkowe obiekty, które mają dla nas nie tylko znaczenie historyczne, ale też kulturowe i architektoniczne. Zabytki to nasze dziedzictwo, o które należy dbać, aby przetrwało dla potomnych - zaznacza marszałek Adam Struzik. Co dziesiąty polski zabytek możemy podziwiać w województwie mazowieckim. Na tym terenie znajduje się tak dużo pamiątkowych obiektów, że w zasadzie w każdym mieście czy powiecie można się zachwycić inną budowlą.

Dzięki unijnym środkom, a także zaangażowaniu wnioskodawców zabytkowe perełki przechodzą rewitalizacje oraz remonty i odzyskują dawny blask. Zmiana wyglądu obiektu powoduje, że historia i sztuka na nowo zagląda do lokalnej społeczności, a zabytek staje się doskonałym wypełnieniem oferty turystycznej. 

W tym roku na realizację programu „Mazowsze dla zabytków” radni województwa przeznaczyli ponad 13 mln zł. Za każdym razem program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic dziwnego – prace konserwatorskie to kosztowne inwestycje, a w regionie jest wiele obiektów, które wymagają pilnych remontów. Fundusze unijne pomagają pokonywać jedną z najtrudniejszych barier, czyli finansową, a korzystać z nich mogą m.in.: samorządy, fundacje, stowarzyszenia oraz parafie.

 

Tu pisała się historia

Z dotacji – nie tylko w tym roku – skorzystała też garwolińska parafia. ...

Iwona Zduniak-Urban

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł