Opinie

Pewnych rzeczy nie da się usprawiedliwić

Od ponad 30 lat zajmuje się tematyką wschodnią. Barbara Włodarczyk jest dziennikarką, autorką programu „Szerokie tory”.

Jest swoistą encyklopedią, jeśli chodzi o kraje byłego Związku Radziecko i samej Rosji. W piątek 19 maja swoimi spostrzeżeniami podzieliła się z mieszkańcami Siedlec. Spotkanie odbyło się w Muzeum Regionalnym. Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło miejsc. Nic dziwnego, bo na reportażach Barbary Włodarczyk wychowały się całe pokolenia. - Rosja to temat, który zawsze był mi bardzo bliski - podkreśliła, witając się z gośćmi. - Co może być ciekawszego niż wschód, największy kraj świata pełen absurdów, niesamowitych ludzi i historii, których nie wymyśli żaden scenarzysta? Widziałam, jak się walił Związek Radziecki, jak wyglądał okres bandyckiego kapitalizmu, jak przychodził Putin i jakie nadzieję z nim wiązano. Jak nastały złote czasy, kiedy dzięki koniunkturze na gaz i ropę rosły dochody ludzi, a potem polityczne wydarzenia zaczęły przesłaniać wszystko.

– Niestety, mocno rozczarowałam się Rosją i Rosjanami, bo do tej pory nie mogę pogodzić się z tym, że większość Rosjan z bezrefleksyjnym spojrzeniem przygląda się temu, co zaczęło się w lutym ubiegłego roku. Bo pewnych rzeczy nie da się usprawiedliwić…

 

Rosja od gubinki

Formuła Szerokich torów pozwoliła Polakom podejrzeć życie Rosjan z dala od wielkiej polityki, Moskwy czy Petersburga. – To ogromny kraj, 11 stref czasowych. Żadne rozmowy z ekspertami, politykami nie dają wiedzy o życiu i mentalności, jak rozmowy z mieszkańcami prowincji zwanej gubinką – podkreśliła, dodając, że to pozwala zobaczyć prawdziwe życie Rosjan, jak jest w ich domach, jacy są. – Formuła Szerokich torów zakładała pokazanie jednego dnia z życia bohatera, ale ja spędzałam z nim trzy dni i robiłam to, co on – tłumaczyła tajniki pracy reportera. – Wszędzie z nim chodziłam, robiłam to samo, bo w ten sposób mogłam zdobyć jego zaufanie. Przez dwie, trzy godziny wywiadu mogą grać kogoś innego, ale przez trzy dni już nie i w końcu pokazują twarz.

Od 2012 r. B. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł