Diecezja
Źródło: A
Źródło: A

Pięć dni pełnych wiary i radości

Przyjechali z Białorusi, Francji, Meksyku i Portugalii. Wszystkich łączy młodość i jeden wspólny cel: uwielbianie Boga w Jego miłosierdziu. Do rejonu łukowskiego przybyło ponad 200 pielgrzymów zmierzających na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Na tę chwilę wolontariusze i rodziny z dekanatów łukowskiego i adamowskiego czekali wiele miesięcy. We wtorek, 19 lipca. odbyło się radosne powitanie pierwszej zagranicznej grupy młodzieży. Przez pięć następnych dni pobytu czas gościom wypełniały wydarzenia o charakterze religijnym i rozrywkowym.

Pierwszy dzień obecności pielgrzymów na ziemi łukowskiej koncentrował się wokół parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. W środę, na wieczornym spotkaniu modlitewno-integracyjnym wszyscy wzajemnie się poznali, a miejscowe rodziny przyjęły podróżnych do swoich domów.

Każdy kolejny dzień pobytu wyczekiwanych gości rozpoczynał się modlitwą i Mszą św. W czwartek wydarzeniem głównym był wyjazd do Siedlec na „Jerychońskie Fanfary” rozpoczynające Dni w Diecezjach. Natomiast przed południem odbyło się spotkanie młodzieży z władzami rejonu łukowskiego.

Piątek pielgrzymi spędzili nad zalewem „Zimna woda”. Pierwsza część pobytu w ośrodku rekreacyjnym miała charakter modlitewny. Polowej Mszy św. przewodniczyło kilkunastu księży. Po zakończonej Eucharystii wszyscy wzięli udział w pikniku integracyjnym. Na zorganizowanym festynie goście z zagranicy bawili się wspólnie z osobami niepełnosprawnymi.

Tego samego dnia odbyła się wielka manifestacja wiary pod hasłem: „W Drodze z Jerozolimy do Jerycha”. We wspólną drogę sprzed łukowskiej kolegiaty Przemienienia Pańskiego wyruszyli pielgrzymi, wolontariusze i mieszkańcy miasta. Przemierzając kolejne ulice, zatrzymywali się przy ustawionych scenach. Podczas przystanków uczestnicy słuchali słowa Bożego i oglądali pokaz pantomimy.

Huczne pożegnanie

W sobotę opieką nad goszczącą młodzieżą zajęły się nie tylko łukowskie parafie, ale również wspólnota z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Adamowie. Główną atrakcją czwartego dnia pobytu pielgrzymów była wspólna zabawa i relaks na letniej pływalni „Delfin”. Kilkugodzinna impreza upłynęła pod znakiem sportu i rekreacji. W niektórych konkurencjach czynny udział wzięli także księża. Zwieńczeniem sobotnich wydarzeń był wyjazd na ogólnodiecezjalne spotkanie „Jerycho Młodych” do sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia w Kodniu.

Czas spędzany wspólnie z wyjątkowymi gośćmi mijał szybko. W niedzielę, 24 lipca, wybierającą się do Krakowa młodzież trzeba było pożegnać. Zanim to jednak nastąpiło, pielgrzymi spędzili dzień wraz z rodzinami. Był to doskonały czas na wzajemne poznanie się oraz wymianę doświadczeń i spostrzeżeń.

Typowo pożegnalny charakter miało spotkanie w Woli Gułowskiej. Na przyklasztornym placu zebrali się wolontariusze, rodziny i zagraniczni goście. Ostatnie godziny pobytu młodych pielgrzymów wypełniły uwielbienie i koncert zespołu New Day. Radosnej atmosferze towarzyszył śpiew i taniec. Uroczystości zakończył Apel Jasnogórski i modlitwa do św. Jana Pawła II. A dla uczczenia tych kilku wyjątkowych dni w niebo wystrzeliły fajerwerki.

Tomasz Kępka