Aktualności
Pięcioletni zakaz

Pięcioletni zakaz

Projekt ustawy o sprzedaży nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa wkrótce trafi pod obrady rządu. Nowe przepisy przygotowane przez resort rolnictwa wprowadzają pięcioletni zakaz obrotu ziemią.

Projektowana ustawa zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupywaniem przez osoby krajowe i zagraniczne, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze. Obowiązujące w tej materii przepisy prawne w żaden sposób nie przeciwdziałają spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych i nie gwarantują wykorzystania nabytych nieruchomości na cele rolnicze” – napisano w uzasadnieniu. Według resortu rolnictwa w pierwszej kolejności niezbędne jest wstrzymanie sprzedaży nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres pięciu lat od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy. Projekt zakłada, że państwowa ziemia powinna zostać w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych, a podstawową formą jej zagospodarowania ma stać się dzierżawa.

Minister rolnictwa podczas jednego ze spotkań z rolnikami wskazał, że dzierżawa jest powszechnym zwyczajem w krajach całej Europy. – Poza tym dzierżawa daje stały przychód dla państwa, które cały czas jest właścicielem ziemi – podkreślił Krzysztof Jurgiel i dodał, że niezadowolenie z tej formy gospodarowania państwową ziemią wyrażają zwłaszcza „firmy uczestniczące w pośrednictwie w obrocie ziemią”. Minister wyjaśnił, że musiał odwołać ogłoszone już przetargi na sprzedaż ziemi, ponieważ po objęciu ministerstwa otrzymał wiele pism od organizacji rolniczych w kraju, które wskazywały na nieprawidłowości dotyczące obrotu ziemią. – Pracując w sejmowej komisji rolnictwa, obserwowaliśmy, jak tzw. słupy kupują ziemię. Z tym trzeba było skończyć – oświadczył minister.

Ograniczenia nie będą dotyczyły gruntów, które mają być przeznaczone na cele publiczne, np. pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowe, obiekty sportowe, oraz działek do 1 ha. Minister rolnictwa oznajmił, że ten zapis ma służyć „celom socjalnym, a ukrócić spekulacje”. – Skończą się sytuację, gdy ktoś kupował ziemię, zmieniał jej przeznaczenie i zarabiał na tym – powiedział K. Jurgiel.

Przygotowana przez resort rolnictwa ustawa przewiduje także, że nabywcami nieruchomości rolnych mogą być zasadniczo tylko rolnicy indywidualni. Przepisy wprowadzą definicję rolnika indywidualnego – będzie nim osoba mająca kwalifikacje rolnicze, prowadząca gospodarstwo rolne do 300 ha i mieszkająca w danej gminie co najmniej od pięciu lat. Dodatkowo wprowadzono do projektu warunek osobistej pracy w gospodarstwie, który jest spełniony m.in. wtedy, gdy dochody z prowadzenia gospodarstwa o powierzchni przekraczającej 20 ha użytków rolnych są nie niższe niż jedna czwarta część wszystkich jego dochodów.

HAH