Piękna świątynia i troska o bliźniego
Po powitaniu bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, ks. prałat Julian Jóźwik przedstawił parafię, która została erygowana w 1991 r. przez bp. Jana Mazura i liczy ponad osiem tysięcy osób.
We wspólnocie siła
– Mieszkają tu ludzie ambitni, pracowici, zapobiegliwi, ofiarni, okazujący życzliwość dla Kościoła i księży. Chlubą parafian jest kościół, o którym z uznaniem wypowiadają się nie tylko mieszkańcy, ale i goście oraz osoby znające się na sztuce. Piękno naszej świątyni jest dla wielu zaskoczeniem, najczęściej zakończonym stwierdzeniem, że i nowe kościoły mogą mieć dobry styl – mówił proboszcz Jóźwik. Podkreślił, iż organizowanie parafii w wymiarze materialnym wymagało wielkiego wysiłku, ale jeszcze trudniej jest budować Kościół w ludzkich sercach. W parafii jest kilkanaście grup i ruchów modlitewno-formacyjnych, ponad 20 kół Żywego Różańca, które swoją modlitwą, pracą i świadectwem życia wspierają wspólnotę i cały Kościół. – Istnieje jednak pokusa, by pozostać pobożnym tylko zewnętrznie, bez wewnętrznej przemiany. Widzimy to, gdy proponujemy katechezy Drogi Neokatechumenalnej czy też program „Chrzest w życiu i misji Kościoła” – kontynuował, podkreślając także dwie cechy wspólnoty parafialnej. Pierwsza to, ujawniająca się przez modlitwę i ofiary, troska o misje, która wzrosła jeszcze bardziej, gdy do Czadu pojechał wikariusz parafii ks. Stanisław Tymoszuk. Druga cecha to otwartość na drugiego człowieka, zwłaszcza znajdującego się w potrzebie, co było widać zwłaszcza dwa lata temu w Woli Rębkowskiej po przejściu trąby powietrznej.
Odkryć sens życia
W katechezie do parafian biskup mówił o potrzebie ewangelizacji. – Bez właściwej ewangelizacji, nie odkryjemy sensu naszego życia – nauczał. Po katechezie rozpoczęła się Eucharystia. Następnie biskup spotkał się z radą parafialną, siostrami loretankami oraz przedstawicielami ruchów i wspólnot kościelnych. Msza św., podczas której bp Kiernikowski udzielił sakramentu bierzmowania 68 osobom zakończyła pierwszy dzień wizytacji.
Wychowywać po chrześcijańsku
Drugiego dnia biskup podpisał księgi w kancelarii parafialnej, spotkał się z pracownikami policji, jedną z rodzin mieszkających w parafii oraz udał się do Zespołu Szkół nr 5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie. W katechezie do nauczycieli zwrócił uwagę na chrześcijański model wychowania. – U podstaw wychowania chrześcijańskiego leży właściwa koncepcja człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga – mówił. – Tylko człowiek odniesiony do Boga może wchodzić w jedność i komunię z drugim człowiekiem. Zanim człowiek zbliży się do drugiego, by wejść z nim w relację prawdziwej jedności, musi uznać, że nie stanie się to dopóki będzie bronił siebie i swoich racji. Dzięki zrodzonej przez Ewangelię i zakorzenionej w tajemnicy chrztu wierze, chrześcijanin może wchodzić w realność życia, aż po wymiar umierania. Chrześcijaństwo to świadome podejmowanie rzeczywistości krzyża i umierania, jako drogi do wolności i pełni życia w Chrystusie – nauczał pasterz Kościoła siedleckiego.
Po katechezie bp Kiernikowski wręczył Lucynie Lis odznaczenie papieskie „Benemerenti”. Nauczyciele pytali też swojego biskupa jak przekazywać dzisiaj wiarę młodemu pokoleniu oraz o przygotowania do II Synodu Diecezji Siedleckiej. W drugiej części spotkania uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny. Następnie biskup prowadził z nimi dialogowaną katechezę, nawiązując do słów bł. Jana Pawła II: „Wyznanie wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości”.
Ze szkoły bp Kiernikowski udał się do komendy policji. Przemawiając do stróżów prawa podkreślił, że ich praca nie zawsze jest właściwie doceniania przez społeczeństwo. – Wymaga ona poświęcenia i samozaparcia. Życzę, byście we wszystkich trudnych interwencjach dali się prowadzić Duchowi Świętemu – mówił.
Spotkanie z księżmi z dekanatu garwolińskiego zakończyło wizytację kanoniczną w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Garwolinie.
ks. Mateusz Czubak