Kultura
Źródło: WE
Źródło: WE

Piękno różnorodności kultur

17 marca w Muzeum Regionalnym w Łukowie z udziałem gości z Białorusi odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Ziemskie widoki niebiańskiego piękna”.

Wydarzenie to owoc współpracy między łukowskim muzeum a Obwodowym Muzeum Krajoznawczym w Brześciu. Goście przywieźli ze sobą 52 fotografie, które są swego rodzaju pamiętnikiem kultury. Zdjęcia prezentują budynki sakralne chrześcijaństwa i prawosławia, a także krzyże, pomniki. Najstarsze z uwiecznionych w kadrze obiektów datowane są na XVI w.

Przedstawiciele łukowskiego i białoruskiego muzeum podkreślali znaczenie wymiany kulturalnej. Zagraniczni goście przybyli do Polski, by pokazać piękno swoich stron i zachęcić do wspólnych odwiedzin. Białorusinom znana jest Matka Boża Częstochowska. Przez fotografie chcieli pokazać Polakom m.in. kościół pw. Przemienienia Pańskiego we wsi Nowa Mysz, kościół franciszkański w Pińsku czy też sobór św. Symeona w Brześciu.

Między Wschodem a Zachodem

Dyrektor muzeum w Łukowie Grzegorz Osial przypomniał, że te wszystkie piękne budynki sakralne znajdują się w odległości podobnej do tej, która dzieli nas od Warszawy. – Leżąca na skrzyżowaniu europejskich szlaków ziemia nosi piętno odwiecznego przemieszania kultur, przenikania się ducha Zachodu i Wschodu. Wśród zabytków znajdują się drewniane i murowane świątynie katolickie, prawosławne i unickie. Obok kościołów – studnie przy cudownych źródełkach, kapliczki upamiętniające wydarzenia historyczne, ale także ikony czy ołtarze – opowiada o ekspozycji G. Osial, zachęcając jednocześnie do jej oglądania. Wystawa będzie czynna do połowy kwietnia.

Wioletta Ekielska