Diecezja

Pielgrzymowanie na kołach

Trwają przygotowania do I Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Siedleckiej na Jasną Górę. Odbędzie się ona w dniach 16-21 lipca. Jej trasa liczy ok. 350 km.

Takie pielgrzymki są organizowane w innych diecezjach już od kilku, a nawet kilkunastu lat. Wyjeżdżają m.in. z Warszawy, Rzeszowa, Świnoujścia, Kielc i Drohiczyna. Od bieżącego roku będą organizowane także w naszej diecezji. Jej kierownikiem bp Kazimierz Gurda mianował ks. Bogumiła Lempkowskiego, prefekta siedleckiej „Królówki”, znanego z organizacji grupowych i samotnych wypraw oraz pielgrzymek rowerowych.

– Pomysł diecezjalnej pielgrzymki rowerowej pojawił się m.in. na ostatnim spotkaniu odpowiedzialnych za przygotowania Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Jako kierownik pielgrzymki rowerowej będę ściśle współpracował z ks. Pawłem Bieleckim, kierownikiem PPP, i ks. Piotrem Hawrylukiem, który odpowiada za kwestie kwatermistrzowskie. Termin naszej pielgrzymki jest nieprzypadkowy. Zależało nam na tym, by nie kolidował z PPP, bo być może ktoś zechce wziąć udział w obu tych przedsięwzięciach – mówi ks. B. Lempkowski.

 

Pilnie poszukujemy….!

Rowerowe pielgrzymowanie na Jasną Górę nie jest nowością w naszej diecezji. Od lat mniejsze lub większe grupy rowerowe jeżdżą do Częstochowy m.in. z Siedlec, Parczewa, Białej Podlaskiej, Łaskarzewa czy Sulbin.

– Jednocześnie dochodziły do nas głosy od pojedynczych osób, które szukały zorganizowanych grup, by razem z nimi udać się do Matki Bożej na Jasną Górę. Piesza pielgrzymka ma już swoją tradycję i wypracowane schematy, rowerową – tworzymy od podstaw. Trzeba opracować szczegółową trasę, załatwić transport bagaży, noclegi, zatroszczyć się o przeszkolonych porządkowych i poszczególne grupy: medyczną, muzyczną, kwatermistrzowską i pomagającą w naprawie rowerów – wylicza ks. kierownik. I dodaje, że poszukuje lekarza mogącego wziąć udział w pielgrzymce, a także osób, które pomogą w kwestiach porządkowych, organizacyjnych i logistycznych. – Może będą to osoby, które posługują na PPP? Serdecznie was zapraszam! Poszukuję też platformy do przewozu rowerów, które ulegną awarii na trasie. Wszelkie naprawy będą dokonywane na postojach, nikogo nie zostawimy samego na poboczu – zaznacza ks. Bogumił.

 

Wyjazd z Siedlec

Trasa pielgrzymki rowerowej będzie liczyła ok. 350 km. Dziennie pielgrzymi mają pokonywać ok. 75 km. – Ten dystans będziemy dzielić na odcinki 15-20 km. Prędkość zaporowa to 17 km/h, bo pielgrzymka to nie rajd ani wyścig. Będziemy nocować w szkołach, a nasze rowery będą wtedy zabezpieczone na terenach zamkniętych. Na szlak wyjedziemy razem spod katedry. Jeśli ktoś nie będzie mógł dojechać do Siedlec rano 16 lipca, niech przyjedzie dzień wcześniej, zapewniamy nocleg w pobliskim liceum katolickim. Każdy powinien zatroszczyć się o sprawny rower, kask i kamizelkę odblaskową. Zapisy będą przeprowadzane w formie internetowej i potrwają do końca czerwca. Uczestnicy otrzymają książeczkę pielgrzyma i regulamin do podpisania. Zatroszczymy się także o okolicznościowe koszulki oraz naklejki na rower i kask – zapowiada ks. B. Lempkowski.

 

Duchowa strona

Pielgrzymkowy dzień będzie zaczynał się od Mszy św. o 7.00, a kończył konferencją i Apelem jasnogórskim. Na krótką modlitwę, np. dziesiątkiem Różańca czy Koronką, będzie czas na postojach. – W czasie jazdy nie przewiduję żadnych konferencji czy śpiewów ani korzystania z głośników lub słuchawek. Wszystko ze względów bezpieczeństwa. Tematycznie będziemy nawiązywać do hasła PPP, bo przecież jesteśmy jej ramieniem. Nie wiem, ile osób się zapisze, ale będziemy jechać w mniejszych, 15-osobowych grupach. Pomiędzy grupami będzie zachowany kilkusetmetrowy odstęp. Każda z nich będzie miała swojego przewodnika. Z czasem utworzymy nasz profil na FB i konto na Google. Trochę później pojawi się strona internetowa. Wpisowe wyniesie ok. 200 zł od osoby; to m.in. koszt wynajmu busa i platformy oraz ciężarówki wiozącej bagaże – informuje ksiądz kierownik.

 

Proszą o modlitwę

Ks. Bogumił zaprasza na rowerową pielgrzymkę wszystkich chętnych. – Zachęcam do udziału całe rodziny (dzieci na pewno dadzą radę!), nauczycieli z grupami uczniów czy inne ekipy, które jeździły już na Jasną Górę, a także osoby indywidualne, młodych i starszych. Nie ma limitu wieku. Osoby niepełnoletnie powinny mieć, oczywiście, dorosłego opiekuna. Jeśli ktoś chwilowo nie będzie dał rady jechać, do dyspozycji będzie bus. Wszystkich diecezjan proszę o modlitwę w intencji tego przedsięwzięcia, by było na chwałę Bożą – podsumowuje.

Ks. B. Lempkowski ma doświadczenie w organizowaniu przedsięwzięć rowerowych. Trzykrotnie pielgrzymował w ten sposób do Rzymu z młodzieżą. Na koncie ma też cztery samotne wyprawy rowerowe (dookoła Islandii, z Dęblina do Fatimy, dookoła Polski i dookoła Sardynii), a także grupowe na Nordkapp i pielgrzymkę z Siedlec do Syrakuz na Sycylii. W ubiegłym roku, na zaproszenie organizatorów, pełnił rolę opiekuna duchowego Warszawskiej Akademickiej Metropolitalnej Pielgrzymki Rowerowej, w której brało udział aż 300 uczestników.

Wszystkich zainteresowanych udziałem i pomocą zaprasza do kontaktu elektronicznego: siedlecka.rowerowa@gmail.com.

AWAW