Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Pieniądze na drogi

20 lutego na terenie stadniny koni w Janowie Podlaskim odbył się konwent powiatów województwa lubelskiego. Głównym tematem spotkania był nowy okres programowania unijnego.

Wszystkie powiaty województwa lubelskiego konsolidują się i wspólnie przygotowują jeden projekt. Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego chcemy przeznaczyć na cztery obszary: budowę dróg, rozwój szpitali, oświatę i e-geodezję. Liderem projektu będzie powiat lubelski. Najważniejszą część dla nas, jako powiatu bialskiego, stanowi projekt drogowy.
Ubiegamy się o 37 mln zł. Nasza sieć drogowa liczy prawie 1,1 tys. km. Remontowi i przebudowie mają być poddane cztery odcinki: pierwszy na linii Biała Podlaska – Janów Podlaski, drugi z Czosnówki w kierunku Piszczaca, trzeci z Piszczaca w kierunku Sławatycz. Ostatni dotyczy przygranicznej drogi w okolicach Sławatycz. Nowa nawierzchnia asfaltowa ma mieć w sumie ponad 40 km. Każdy z modernizowanych odcinków liczy powyżej 10 km. Teraz jest czas na wykonanie prac dokumentacyjnych. Inwestycja mogłaby ruszyć w 2015 r. Na część geodezyjną, szpitalną i oświatową będzie przeznaczone po 10 mln zł. Trudno dziś przesądzić o powodzeniu naszego megaprojektu. Mamy akceptację marszałka województwa i liczymy, że nasze działania zakończą się sukcesem – tłumaczy starosta bialski Tadeusz Łazowski.

Byłby to już drugi wspólny projekt powiatów województwa lubelskiego. Pierwszy również dotyczył budowy dróg.

Liczymy na dofinansowanie

Bialskiemu staroście wtóruje starosta parczewski Waldemar Wezgraj – Nas również interesuje przebudowa dróg. Powiatowe trasy są w dosyć kiepskim stanie. Aby szybko temu zaradzić, potrzebna jest pokaźna pula środków. Samorządy nie są w stanie sprostać takim wydatkom. Chcemy odremontować odcinek Parczew – Siemień. Łączy on dwie drogi wojewódzkie: 813 i 815. Mówi się, że w tym okresie programowania Unia Europejska nie chce udzielać dofinansowania na remont lokalnych tras. Rozdziela środki tylko na drogi ekspresowe i autostrady. Mam nadzieję, że w tej kwestii coś się jeszcze zmieni. W naszym megaprojekcie uczestniczy aż 20 powiatów. Myślę, że znajdziemy akceptację rządu i Komisji Europejskiej – mówi W. Wezgraj.

Szanse na remont

Swoje plany ma także powiat radzyński. Wicestarosta Mariusz Skoczylas zapowiada, że uzyskane środki samorząd zamierza przeznaczyć na dostosowanie miejscowego szpitala do wymogów Ministerstwa Zdrowia, rozbudować warsztaty szkolne przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i zmodernizować odcinek łączący drogi nr 19 i 63.

Na konwent przybył również wicewojewoda lubelski Marian Starownik. W rozmowie zaznaczył, że podczas spotkania dyskutowano również o ewentualnych przybyszach z Ukrainy i o skutkach afrykańskiego pomoru świń. Wicewojewoda mówił też o drogach.

– Z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych nasze województwo otrzyma 67,5 mln zł. Środki będą przeznaczone na budowę i przebudowę dróg powiatowych i gminnych. Pozytywnie rozpatrzymy wszystkie wnioski złożone przez starostów. Gorzej będzie z drogami gminnymi. Złożono 120 wniosków. Szanse na realizację ma około 50 zgłoszeń. W przyszłym roku z tych środków przebudujemy i odremontujemy około 300 km dróg – podsumowuje M. Starownik.

Gospodarzem konwentu było starostwo w Białej Podlaskiej.

Agnieszka Wawryniuk